DAJ CYNK

Uwaga, przekręt! Telewizory DVB-T2 tylko z HEVC

Mieszko Zagańczyk

Telewizja i VoD

Uwaga na nieuczciwych sprzedawców! Telewizor DVB-T2 tylko z HEVC

Nieuchronnie zbliża się termin wprowadzenia w Polsce nowego standardu telewizji DVB-T2/HEVC. Wielu Polaków będzie musiało kupić nowe dekodery lub telewizory. Wybierając nowy sprzęt, trzeba uważać na oferty nieuczciwych sprzedawców – przestrzega Instytut Łączności.

W pierwszym półroczu 2022 roku Polaków rewolucja w odbiorze naziemnej telewizji cyfrowej.  Podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, także u nas wprowadzony zostanie nowy standard nadawania programów – DVB-T2/HEVC. Będzie uruchamiany od marca do czerwca, w czterech etapach obejmujących po kilka województw każdy.

Według najnowszych szacunków Związku Cyfrowa Polska i Krajowego Instytutu Mediów około 2 milionów gospodarstw domowych, do których dociera telewizja naziemna, nie ma telewizora zgodnego z DVB-T2/HEVC. Aby nie stracić do niej dostępu, odbiorcy ci będą musieli kupić nowy telewizor lub dekoder.

Zobacz: Miliony Polaków stracą dostęp do telewizji

Uwaga na nieuczciwych sprzedawców! DVB-T2 tylko z HEVC

Instytut Łączności zwraca uwagę na problem nieuczciwych sprzedawców, działających w internecie. Urządzenia wprowadzane teraz do sprzedaży muszą obsługiwać standard DVB-T2/HEVC. W sklepach dużych sieci nie natrafimy już na niezgodne z nim modele.

Problem może pojawić się, jeżeli będziemy chcieli kupić sprzęt na internetowych platformach zakupowych – nowy lub pochodzący z drugiej ręki. Jak zauważa Instytut Łączności, można tam znaleźć oferty telewizorów i dekoderów, które odbierają wprawdzie sygnał DVB-T2, ale nie obsługują nowego typu kodowania obrazu – HEVC (lub H.265/MPEG-H). Taki odbiornik lub tuner w przyszłym roku może okazać się bezużyteczny i nie należy go kupować w obliczu zmiany standardu.

W nadchodzących miesiącach rosnące zainteresowanie urządzeniami dla DVB-T2 mogą tez próbować wykorzystać nieuczciwi sprzedawcy. Należy szczególnie uważać na oferty telewizorów i dekoderów w podejrzanie niskich cenach. Korzystając teraz z wyjątkowo atrakcyjnej okazji, za kilka miesięcy możemy pozbawić się dostępu do naszych ulubionych kanałów 

– przestrzega Instytut Łączności.

Jak się ustrzec przed nieuczciwymi sprzedawcami?

Instytut Łączności zwraca uwagę, że najlepszym sposobem na uniknięcie pomyłki przy zakupie jest dokładne sprawdzenie parametrów oferowanego sprzętu. Kupując telewizor lub dekoder dobrze jest nie polegać tylko na opisie udostępnionym przez sprzedawcę, ale zajrzeć też do dostępnych informacji producenta.

Urządzenia przystosowane do DVB-T2/HEVC powinny zapewniać:

  • funkcję odbioru telewizji naziemnej w wersji DVB-T2,
  • obsługę standardu HEVC (inne określenie to H.265/MPEG-H),
  • odbiór dźwięku w standardzie co najmniej MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3.

Jeżeli planujemy podłączenie nowego telewizora do internetu, należy sprawdzić, czy odbiornik wyposażony jest w zewnętrzne gniazdo (RJ 45) lub wbudowaną karta sieciową Wi-Fi. Upewnijmy się koniecznie, czy wybrany model obsługuje standard HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1.

Dodatkowe wymagania pojawią się w przypadku, gdy będziemy chcieli oglądać programy w najwyższej, ultra wysokiej rozdzielczości (UHDTV/4K). Nowy sprzęt musi wtedy:

  • obsługiwać obraz HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10,
  • odbierać dźwięk w wersji Dolby AC-4.

Zobacz: Telewizja naziemna w standardzie DVB-T2 – jaki telewizor kupić?
Zobacz: Telewizja naziemna w standardzie DVB-T2/HEVC – co nas czeka w przyszłym roku

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pixabay

Źródło tekstu: Instytut Łączności