DAJ CYNK

Profil Zaufany ma już 6 milionów Polaków

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 7726

Przymusowa kwarantanna zmusiła Polaków do pozostania w domach i korzystania z sieci zamiast osobistych kontaktów w pracy, poza nią i w urzędach. Nie dziwi więc, że profil zaufany, stanowiący przepustkę do wielu usług cyfrowych, ma już 6 milionów Polaków.

Przymusowa kwarantanna zmusiła Polaków do pozostania w domach i korzystania z sieci zamiast osobistych kontaktów w pracy, poza nią i w urzędach. Nie dziwi więc, że Profil Zaufany, stanowiący przepustkę do wielu usług cyfrowych, ma już 6 milionów Polaków.

W ostatni dzień minionego roku Ministerstwo Cyfryzacji pochwaliło się osiągnięciem prawie 4,6 mln użytkowników Profilu Zaufanego. Od tego czasu liczba ta wzrosła skokowo. Od początku tego roku przybyło 1 381 298 nowych właścicieli profilu zaufanego. W styczniu - 296 477, w lutym - 391 189 i w marcu – 528 351. Wiele wskazuje na to, że kwiecień też ma szansę na rekord w tej kategorii – tylko w osiem pierwszych dni tego miesiąca Polacy założyli ponad 165 tysięcy profili.

Zobacz: mObywatel – prawie milion, Profil Zaufany – blisko 4,6 mln. Podsumowanie na koniec roku

Dynamika przyrostu użytkowników, zwłaszcza w marcu, wyraźnie wskazuje na to, że Polacy szczególnie zainteresowali się cyfrowym dostępem do usług po tym, gdy nasz kraj ogarnęła epidemia koronawirusa. Zamknięte lub ograniczone funkcjonalnie urzędy, zakaz wychodzenia z domu, obawy o zakażenie – to wszystko ma wyraźny wpływ na popularność Profilu Zaufanego i innych cyfrowych udogodnień w kontaktach z urzędami.

Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do korzystania z mLegitymacji

Najpopularniejsze e-usługi

Jak wynika ze statystyk MC, rekordy bije e-usługa umożliwiające zgłoszenie online narodzin dziecka. W marcu tego roku skorzystało z niej 11 171 osób. Dla porównania – w marcu 2019 r. zrobiło to 2747 rodziców. A to oznacza ponad czterokrotny wzrost popularności tej e-usługi. Wiele wskazuje na to, że ta tendencja się utrzyma. Przez pierwsze osiem dni kwietnia zgłoszono online narodziny 4013 dzieci.

Wiele osób, które zostały w domu, postanowiło się w nim… zameldować. E-meldunek to kolejna e-usługa, która w ostatnim czasie zyskuje na popularności. W marcu skorzystało z niej 12 385 osób, czyli niemal trzykrotnie więcej, niż w marcu 2019 roku. Wtedy online zameldowało lub wymeldowało się 4620 osób. Niemal trzykrotnie wzrosło też zainteresowanie e-usługą umożliwiającą wnioskowanie online o odpisy aktów stanu cywilnego. Ponadto w marcu tego roku Polacy online przesłali do urzędów niemal 97 tysięcy pism ogólnych. To ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. 

Zobacz: mObywatel w przychodni: weszły nowe przepisy dotyczące e-zdrowia
Zobacz: Od dziś tylko e-recepty. Nadciąga wielka katastrofa?

Czym jest Profil Zaufany? 

To oficjalna cyfrowa tożsamość każdego z obywateli, jego cyfrowe „ja”. Dzięki Profilowi można przez internet podpisać pisma i wnioski do urzędu, rozwiązanie to pozwala też skorzystać z wielu innych e-usług (np. sprawdzić punkty karne, historię pojazdu kupowanego zza granicy, zarejestrować działalność gospodarczą czy wystąpić o odpis aktu stanu cywilnego). To także jedyny sposób na zalogowanie się do państwowych serwisów – np. Internetowego Konta Pacjenta. Profil Zaufany jest także niezbędny do tego, by zalogować się w aplikacji mObywatel.

Zobacz: mTożsamość honorowana we wszystkich pociągach w Polsce
Zobacz: Nielimitowany internet w Tarczy Antykryzysowej 2.0. W jakiej sytuacji i dla kogo?

Ankieta
16%
11%
15%
58%

Wszystkich głosujących: 369

Źródło ankiety: Profil Zaufany ma już 6 milionów Polaków

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Przewiń w dół do następnego wpisu