DAJ CYNK

Producent telefonów Nokia dostał mocny zastrzyk finansowy: 230 mln USD od Google’a, Qualcomma i Nokii

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5110

Producent telefonów Nokia dostał mocny zastrzyk finansowy: 230 mln USD od Google’a, Qualcomma i Nokii

HMD Global, producent telefonów i smartfonów Nokia, ogłosił zakończenie rundy inwestycyjnej, w której zebrał 230 milionów USD. To jedno z największych finansowań w tym roku w Europie, a na tę sporą kwotę złożyły się między innymi firmy Google, Qualcomm oraz… Nokia.

Fińska firma HMD Global jest dziś spadkobiercą „starej, dobrej Nokii”, kojarzącej się z pionierskimi latami telefonii GSM. Chociaż marka w swoim czasie mocno podupadła i zmieniała właścicieli, jest na drodze do wzmocnienia swojej pozycji jako producent telefonów i smartfonów. Mogą w tym pomóc środki inwestycyjne w wysokości 230 milionów USD, pozyskane od Google’a, Qualcomma i samej Nokii. W tym ostatnim przypadku chodzi o główną część fińskiej firmy, która nie produkuje już od lat konsumenckich urządzeń mobilnych, za to wciąż ma mocną pozycję jako dostawca infrastruktury sieciowej, w tym także 5G. 

Zobacz: HMD Global zarabia na telefonach marki Nokia
Zobacz: HMD Global i Qualcomm porozumiały się w sprawie patentów. Ma to pomóc w rozwoju 5G

Na co HMD Global chce spożytkować zdobytą kwotę? 

Firma zapowiada, że środki pozyskane od inwestorów mają napędzić rozwój firmy w kilku strategicznych kierunkach. Po pierwsze, pozwolą na produkcję przystępnych cenowo smartfonów obsługujących technologię 5G dla użytkowników na całym świecie. Florian Seiche, prezes HMD Global, wręcz mówi o powrocie Nokii, jako wielkiego gracza rynku telefonów.

Wykorzystamy zebrane środki tak, aby dostarczać najlepsze wrażenia, jakich ludzie oczekują od urządzeń Nokia. Jako jedyny duży europejski producent smartfonów pozostajemy wierni naszym fińskim korzeniom i cechom, z którymi nasi klienci mogą się utożsamiać. Przy wsparciu największych partnerów nie mogę się doczekać kolejnego rozdziału o telefonach Nokia – mówi Florian Seiche. 

Po drugie HMD Global chce rozszerzać działalność na rynkach w krajach rozwijających się, tam, gdzie telekomunikacja wciąż ustępuje możliwościami naszej części świata. Przykładem jest wejście HMD na rynek Brazylii, jak również rozwój biznesu w państwach Afryki czy Indiach

Kolejnym celem HMD Global ma być nie tylko wzmocnienie pozycji firmy jako producenta sprzętu, ale także jako dostawcy własnych usług mobilnych. Na przykład takich jak wprowadzona w bieżącym roku międzynarodowa usługa roamingu danych HMD Connect

Innymi działaniami, jakie firma HMD Global podjęła w ostatnim czasie, było przejęcie firmy Valona Labs zajmującej się cyberbezpieczeństwem oraz otwarcie w fińskim Tampere badawczo-rozwojowego Centrum Doskonałości. Zebrane teraz środki mają pozwolić na realizacje podobnych inwestycji w niedalekiej przyszłości. 

Zobacz: HMD Global sprzedaje coraz mniej smartfonów marki Nokia

Od rozpoczęcia działalności w 2016 r., HMD Global jest obecne na 91 rynkach w ośmiu regionach i w 250 tys. punktach sprzedaży detalicznej. Do tej pory producent sprzedał na całym świecie ponad 240 milionów telefonów. Główna siedziba firmy znajduje się w Espoo w Finlandii.

Zobacz: HMD Global dostał dodatkowy zastrzyk gotówki na rozwój
Zobacz: Nokia będzie zarabiała 3 euro na każdym telefonie z 5G

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Paul Sawers / VentureBeat

Źródło tekstu: HMD Global

Przewiń w dół do następnego wpisu