DAJ CYNK

Proces legislacyjny nowych zasad roamingu UE właśnie się zakończył

09.06.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5673

Ważne 2

1

W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano dzisiaj rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie hurtowych cen usług w roamingu.



W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano dzisiaj rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie hurtowych cen usług w roamingu.

Rozporządzenie z 17 maja 2017 roku, które wejdzie w życie w poniedziałek, określa maksymalne ceny hurtowe, jakie operatorzy muszą zapłacić za swoich klientów korzystających z usług telekomunikacyjnych w innych krajach na terenie Unii Europejskiej oraz kilku innych państw (Europejski Obszar Gospodarczy).

Ceny, które będą obowiązywać od 15 czerwca 2017 roku do 30 czerwca 2022 roku są powszechnie znane, ale pozwolimy sobie je przypomnieć:

  • minuta połączenia wychodzącego: 0,032 euro,
  • wiadomość SMS: 0,01 euro,
  • 1 GB przesłanych danych: 7,70 euro do końca 2017 roku, 6 euro do końca 2018 roku, 4,50 euro do końca 2019 roku, 3,50 euro do końca 2020 roku, 3 euro do końca 2021 roku i 2,50 euro w pierwszym półroczu 2022 roku.

Ceny przedstawione powyżej są cenami maksymalnymi, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby były niższe.

Zobacz: treść rozporządzenia

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
36. ~mirekb
0

2017-06-10 21:27:44

powyzsza regulacja powinna obowiazywac rowzniez rozmowy miedzynarodowe do eog,dlatego nazwali to rlah by je wykluczyc.od dawwna widac ze obowiązuje substydiowanie skośne-szczegolnie w cenie transmisji danych..

Odpowiedz

35. ~Maver
0

2017-06-10 11:41:32

@34 z MTRami jest tak, że w przeciwieństwie do roamingu, który jest regulowany przez UE, są one regulowane na poziome krajowym, zatem regulator krajowy może chronić lokalny rynek zezwalając na wysoki MTR, który ponosić będą operatorzy kierujący połączenia do sieci w danym kraju. Słowacja to dobry przykład bo ich MTR jest trzy razy wyższy niż w Polsce.

Odpowiedz

34. ~widex
0

2017-06-10 11:03:38

Wiadomo, jaki jest MTR, jeżeli dzwonię np. z polskiej sieci do słowackiej? Czy nie jest tak, że tutaj cały czas mamy wolną amerykankę?

Odpowiedz

33. msnet
0

2017-06-09 23:46:26

@31, zakopane - podane ceny są cenami hurtowymi obowizującymi w rozliczeniach pomiędzy operatorami. Innymi słowy - jeśli wyślesz z zagranicy SMS-a, to Play zapłaci za to zagranicznemu operatorowi maksymalnie 0,01 euro, natomiast Ty - zgodnie z zasadą "roam like at home" - zapłacisz za tego SMS-a Playowi tyle, ile w kraju.

Odpowiedz

32. ~
0

2017-06-09 23:32:29

28 wlo; O temacie newsa moge powiedziec, ze jest adekwatny do poruszanego zagadnienia.

Odpowiedz

31. zakopane
0

2017-06-09 23:28:49

> wiadomość SMS: 0,01 euro,Czyli play w roamingu bedzie mial tansze sms niz do polskich sieci w Polsce? Bo tu mam za 9gr a w strefie euro lekko ponad 4gr!

Odpowiedz

30. Hose
0

2017-06-09 23:24:43

Co nas to interesuje... Przenieś numer do orange i po sprawie...

Odpowiedz

29. ~piotrmak
0

2017-06-09 22:50:22

Tym się akurat wlo nie przejmuj.Chłopaki nie za bardzo wiedzą co znaczy ustawa, rozporządzenie, dziennik ustaw ale za to wiedzą, że ma być darmo:)Taki tu target ostatnio.Za darmo i już:) Młodzi są. Rodzice karmią jeszcze. Prepaid ma być. Tylko ........ kupuje abo.Takie czasy nastały tu na Telepolis.pl

Odpowiedz

28. wlo
-2

2017-06-09 22:05:04

26, 27 - a Wy? Co macie do powiedzenia o temacie newsa? Czy tylko łatki - tak po polskiemu - umiecie przytykać?

Odpowiedz

27. ~
0

2017-06-09 21:59:48

26, daj sobie spokój, to starszy człowiek wiec i tak nie zrozumie o czym piszesz. Nudzi sie emeryt i tak pisze sam do siebie

Odpowiedz

26. ~
0

2017-06-09 21:56:18

@25, jeżeli nie widzisz różnicy, to już twój problem.Dobrze, że na forum się nie udzielasz, bo śmietnik zrobiłbyś w jeden dzień.

Odpowiedz

25. wlo
-1

2017-06-09 21:43:04

24 - jeśli bym to w jednym napisał:12 - to nie dotyczy opłat hurtowych a dopłaty do usług detalicznych ;-) Warto czytać - jeśli jesteś zainteresowany. Jeśli nie - po co w ogóle pytasz?13 - dokładnie tak ;-) Nie zdążyłem przeczytać ;-)16 - poczytaj, warto ;-) Wyraźnie przepis mówi o dopłacie do usługi a nie zwrotu kasy przez jakiś organ ;-)to nie byłby spam?

Odpowiedz

24. ~
0

2017-06-09 21:36:08

@20-23; warto też przeczytać zanim kliknie się "dodaj komentarz" a nie spamować jednozdaniowymi komentarzami.

Odpowiedz

23. wlo
-1

2017-06-09 21:01:15

16 - poczytaj, warto ;-) Wyraźnie przepis mówi o dopłacie do usługi a nie zwrotu kasy przez jakiś organ ;-)

Odpowiedz

22. wlo
-1

2017-06-09 20:59:50

13 - dokładnie tak ;-) Nie zdążyłem przeczytać ;-)

Odpowiedz