DAJ CYNK

Ponad 1 mln złotych odszkodowania za piractwo telewizyjne. Zapadł wyrok

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6801

Ponad 1 mln złotych odszkodowania za piractwo telewizyjne. Zapadł wyrok

Rekordową kwotę ponad miliona złotych musi zapłacić na rzecz telewizji CANAL+ Polska oraz Cyfrowy Polsat mieszkaniec powiatu krakowskiego, który nielegalnie udostępniał sygnał płatnych platform TV. To finał sprawy ciągnącej się jeszcze od 2018 roku.

Sąd Rejonowy w Wieliczce wydał wyrok w sprawie mieszkańca powiatu krakowskiego, który zajmował się procederem nielegalnego udostępniania sygnału płatnych platform telewizyjnych, czyli tak zwanym sharingiem. Zgodnie z wyrokiem Sądu oskarżony musi naprawić wyrządzone szkody i zapłacić pokrzywdzonym – CANAL+ Polska oraz Cyfrowemu Polsatowi – kwotę ponad 1 miliona złotych. To rekordowa kwota w historii walki z procederem sharingu w Polsce. Mężczyzna został skazany również na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres trzech lat. Wyrok jest prawomocny.

Zobacz: nc+ osiągnął sukces w walce z piratami

Mężczyzna został zatrzymany w marcu 2018 roku w domu jednorodzinnym na terenie powiatu krakowskiego, gdzie zbudował całą infrastrukturę służącą do nielegalnego dzielenia sygnału telewizyjnego. Policjanci zabezpieczyli tam sprzęt elektroniczny pełniący funkcję serwerów sharingowych oraz dekodery i komputery. Do serwera wpiętych było kilkadziesiąt kart abonenckich, umożliwiających odbiór płatnej, kodowanej telewizji, która następnie za pomocą internetu była udostępniana nieuprawnionym osobom. 

Zobacz: 8 miesięcy ograniczenia wolności za pirackie materiały Canal+ w serwisie patrzajto.pl

Organizator sharingu za udostępnianie płatnej telewizji innym pobierał opłaty, które były znacznie niższe niż przy zawarciu legalnej umowy. W trakcie przeszukania policjanci znaleźli gotówkę w kwocie prawie 180 tys. zł.

Oskarżony został uznany za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu. Sąd na mocy art. 46. § 1 k.k. zasądził wobec oskarżonego obowiązek naprawienia szkody w części poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonych:

  • Cyfrowy Polsat S.A. kwoty 526.299,53 zł,
  • Canal+ Polska S.A. kwoty 526.299,53 zł.

W toku postępowania zatrzymano jeszcze jednego podejrzanego w tej sprawie. Drugi z mężczyzn został również prawomocnie skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby oraz zapłatę odszkodowania na rzecz pokrzywdzonych.

Zobacz: CANAL+ usunął z sieci prawie 2700 pirackich źródeł z odcinkami „Żmijowiska”
Zobacz: Prawie 9 tysięcy zarzutów dla śląskiego pirata sprzedającego konta z grami

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Policja.pl

Źródło tekstu: CANAL+ Polska

Przewiń w dół do następnego wpisu