DAJ CYNK

Plus jest najbardziej internetową siecią w Polsce - ma największy transfer danych w Polsce i 5. w Europie

Dodane przez: HTur

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 12662


Klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu w całym 2019 roku, podobnie jak rok wcześniej, przetransferowali najwięcej danych w Polsce - tak wynika z najnowszego raportu, przygotowanego przez niezależną firmę analityczną Tefficient, dotyczącego mobilnej transmisji danych na świecie.

Rekordowe wyniki korzystania z internetu mobilnego, Plus liderem

Dane z raportu firmy Tefficient AB pt. „Industry analysis #3 2020 Mobile data – first half 2020”. pokazują, że w I półroczu 2020 roku ruch generowany w sieci Plusa i Cyfrowego Polsatu był największy  w kraju. Ich użytkownicy przetransferowali aż 1,1 eksabajt danych. Jest to nie trylko największy wynik w kraju, ale również piąty najwyższy wynik w Europie. A co z pozostałymi operatorami? Na drugim miejscu w Polsce znalazł się Play – jedyny poza Plusem operator, którego klienci także przesłali ponad 1 eksabajt danych. Trzecią pozycję zajmuje Orange z rocznym transferem na poziomie 920 PB. Najmniej danych w odniesieniu do pozostałych największych telekomów przetransferowali klienci T-Mobile.

Warto również odnotować fakt, że w pierwszych 6 miesiącach bieżącego roku klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu przetransferowali ok. 727PB danych w porównaniu do ok. 530PB przesłanych w analogicznym okresie 2019 roku. Jest to wzrost na poziomie 37%. Zwiększony ruch w sieci jest w dużej mierze konsekwencją zmiany nawyków korzystania z internetu spowodowanej epidemią koronawirusa - zalecenia pozostania w domu zintensyfikowały ruch w sieci, co każdy zna z doświadczenia. W pierwszym półroczu kontynuowana była m.in. nauka i praca, do internetu przeniosły się także spotkania z bliskimi i współpracownikami, co przełożyło się na wzrost ilości transferowanych danych.

Wykres i dane z raportu firmy Tefficient AB pt. „Industry analysis #3 2020 Mobile data – first half 2020”
Wykres i dane z raportu firmy Tefficient AB pt. „Industry analysis #3 2020 Mobile data – first half 2020”

Zobacz: Nauczanie hybrydowe - z siecią Plus to proste

Nadchodzi czas 5G, a z nim nowa jakość internetu mobilnego

Plus od wielu kwartałów notuje dodatni bilans przenoszenia numerów – najlepszy wśród operatorów infrastrukturalnych - dlatego pracuje intensywnie nad rozwjem 5G w paśmie 2600 MHz TDD. Infrastruktura 5G w Plusie ma zwiększyć pojemność sieci, co jest potrzebne do obsłużenia wzrastającej ilości przesyłanych danych. W przeciwieństwie do pasma na częstotliwości 2100 MHz (w technologii Spectrum Sharing), tu stacja bazowa nie musi podzielić go pomiędzy klientów 5G i 4G, dlatego osoby korzystające z 5G 2600 MHz TDD mają średnią szybkość pobierania danych zasadniczo wyższą od tej aktualnie dostępnej w technologii 4G.

Warto na koniec dodać, że przeciętna szybkość 5G w Plusie nie odbiega też od wyników uzyskiwanych w sieciach 5G na całym świecie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu