DAJ CYNK

Wyniki Play za 2Q2019 - rekordowa EBITDA

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 13468

Play zaliczył bardzo udany II kwartał 2019 roku, z rekordową wartością skorygowanego wskaźnika EBITDA. Powoduje to wzrost oczekiwań co do wyników fioletowego operatora za cały rok 2019.

- W rezultacie znakomitych wyników Play w pierwszej połowie tego roku podnosimy nasze całoroczne oczekiwania. Jesteśmy przekonani, że bardziej racjonalne otoczenie rynkowe i nasza dyscyplina w realizacji strategii mobilnocentrycznej wspierają tworzenie wartości dla akcjonariuszy Play. W ostatnim kwartale kontynuowaliśmy rozbudowę naszego portfolio usług, wprowadzając komercyjnie Play Now TV Box z obiecującymi wynikami, jak również naszą mobilną ofertę konwergentną Homebox. Rozbudowa sieci przynosi owoce nie tylko w postaci redukcji kosztów roamingu krajowego, ale również poprzez oferowanie unikalnych doświadczeń klientów dzięki przyspieszonemu rozwojowi naszego zasięgu 5G Ready, a wkrótce również dzięki przejętej niedawno światłowodowej sieci dosyłowej 3S. Utrzymujemy naszą korporacyjną kulturę efektywności, wprowadzając dalsze usprawnienia wydajności poprzez cyfryzację procesów biznesowych. Wszystko to przyczynia się do naszego sukcesu i z niecierpliwością oczekuję, że
w nadchodzących kwartałach przedstawię Państwu nasze postępy.

- powiedział Jean Marc Harion, prezes P4, operatora sieci Play

Zobacz: Lipcowe wyniki speedtestu: Play i T-Mobile mają najszybszy Internet mobilny, a Inea rządzi w połączeniach stacjonarnych

Stabilna baza klientów

Play zakończył II kwartał 2019 roku z bazą 15 mln klientów, w tym 12,7 mln klientów aktywnych. Pierwsza z tych wielkości zmalała w ujęciu rocznym o 0,2%, natomiast ta druga wzrosła przez rok o 2,0%. Udział klientów kontraktowych wzrósł o 1,7 p.p. rok do roku, osiągając na koniec czerwca tego roku 66,3%. Wskaźnik rezygnacji osiągnął w pierwszym półroczu 2019 roku poziom 0,7%. Zagregowane ARPU (średni przychód na użytkownika) wzrosło do poziomu 32,9 zł (+1,4% rok do roku) w drugim kwartale oraz do 32,3 zł (+0,7% rok do roku) w pierwszej połowie 2019 roku, przy utrzymaniu wskaźnika kart SIM w ofertach pakietowych na poziomie 42%. Usługa Play Now Box TV, uruchomiona w kwietniu tego roku, miała na koniec raportowanego okresu 17,6 tys. klientów.

Zobacz: Bliblioteka seriali Fox oraz programów National Geographic w telewizji Play Now TV

Rozbudowa sieci zgodnie z planem

Na koniec czerwca 2019 roku Play miał 7382 działające stacje bazowe, o 21,5% więcej niż rok wcześniej. W samym II kwartale tego roku Fioletowym przybyło 258 nowych stacji. W zasięgu 4G LTE Play znajdowało się 98,1% populacji Polski (wzrost o 3,7 p.p. w ujęciu rocznym). 23% wszystkich stacji bazowych zmodernizowano do 5G Ready, w którego zasięgu znajdowało się 13,4% populacji kraju.

Zobacz: Play podsumowuje rozbudowę swojej sieci i przedstawia plany na przyszłość

Najważniejsze dane finansowe

W II kwartale operator sieci Play osiągnął przychody operacyjne w wysokości 1,759 mld zł (+4,2% rok do roku). Lepsze wyniki wynikały ze wzrostu przychodów z użytkowania (o 6,1%) i sprzedaży towarów (o 2,8%). Przychody za pierwsze półrocze 2019 roku wyniosły 3,445 mld zł (o 3,6% więcej niż rok wcześniej). Skorygowana EBITDA osiągnęła najwyższy w historii kwartalny poziom 644 mln zł (+17,1% w ujęciu rocznym), co wynika głównie z poprawy marży na usługach (o 88 mln zł) oraz ze wzrostu marży na sprzedaży towarów (o 9 mln zł). Skorygowana EBITDA w pierwszym półroczu wyniosła 1,221 mld zł (+14,2% rok do roku).

Play osiągnął w miesiącach kwiecień-czerwiec tego roku zysk netto w wysokości 254 mln zł (o 27,1% niż rok wcześniej), a w całym pierwszym półroczu 467 mln zł (+32,6% rok do roku). Odzwierciedla to poprawę wskaźnika EBITDA, a także niższe koszty finansowe netto, częściowo skompensowane wyższymi kosztami amortyzacji.

Zobacz: Rabat do 500 zł na smartfon w PLAY HOMEBOX

Play zwiększył również nakłady inwestycyjne, przeznaczając na to 197 mln zł w 2Q2019 (+55,9% w ujęciu rocznym) i 435 mln zł w 1H2019 (+41,3% rok do roku). Był to przede wszystkim efekt rozbudowy stacji bazowych i sieci szkieletowej Play, a także kapitalizacji urządzeń abonenckich do mobilnych usług szerokopasmowych oraz usługi Play Now TV Box. Na koniec czerwca dług netto operatora fioletowej sieci do skorygowanej EBITDA osiągnął wartość 2,93x, wobec 3,11x na koniec 2018 roku. Spadek nastąpił dzięki solidnemu generowaniu gotówki, ciągłej spłacie pożyczki uprzywilejowanej i wzrostowi skorygowanej EBITDA, pomimo wypłaconej w drugim kwartale dywidendy w kwocie 368 mln zł.

- Wyniki mówią same za siebie, szczególnie najwyższa w historii Play Commuunications S.A. kwartalna skorygowana EBITDA w II kw. Dzięki tak dobrym wynikom dalej zmniejszyliśmy dźwignię finansową2 PLAY pomimo wypłaty znaczącej dywidendy. Rentowność przewyższająca nasze pierwotne oczekiwania pozwala nam na podniesienie oczekiwań, przy czym wyższy poziom generowanej gotówki będzie częściowo wykorzystany do przyspieszenia rozwoju i modernizacji naszej sieci, ale także przyczyni się do wzrostu przepływów pieniężnych dla właścicieli kapitału własnego.

- powiedział Holger Püchert, dyrektor finansowy P4

Zobacz: Play: Xiaomi Redmi Note 7 w promocyjnej cenie i 10 innych smartfonów też

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Play

Przewiń w dół do następnego wpisu