DAJ CYNK

Pasmo 600 MHz dla 5G. W tym roku może zapaść decyzja

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Po przekazaniu częstotliwości 700 MHz na potrzeby 5G coraz częściej mówi się o wydzieleniu dla telekomów kolejnego pasma – 600 MHz, zajmowanego obecnie przez telewizję naziemną. W tym roku może zapaść decyzja o przyszłości tego zakresu. 

W listopadzie 2023 roku w Dubaju odbędzie się międzynarodowa konferencja WRC-23. Może na niej zapaść decyzja o przekazaniu pasma 600 MHz na potrzeby operatorów telekomunikacyjnych, którzy chcą rozwijać sieć 5G – podał portal Wirtualnemedia.pl.

WRC-23, czyli World Radiocommunication Conference, to międzynarodowe spotkanie organizowane przez związek ITU, zrzeszający 192 państw na świecie. Podejmowane tam decyzje mają charakter globalny, ujednolicający rynek telekomów. W przypadku przyszłego przeznaczenia 600 MHz (470-694 MHz) ewentualnie podjęte decyzje mogą dopiero wejść w życie po 2030 roku. Oznacza to jednak, że straci na tym naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2, która obecnie korzysta z tego pasma. W rezultacie takiej decyzji liczba multipleksów i kanałów naziemnych może zostać ograniczona.

Jak przypomina portal Wirtualnemedia.pl, przeciwko przekazaniu dodatkowych częstotliwości dla telekomów opowiedzieli się m.in. nadawcy publiczni z Polski, Niemiec, Austrii, Francji, Hiszpanii, a także Europejska Unia Nadawców (EBU), operatorzy multipleksów i organizacje je zrzeszające, a nawet producenci anten czy producenci sprzętu elektronicznego.

Z drugiej strony są też państwa, które zdecydowanie opowiadają się za refarmingiem 600 MHz dla 5G – np. Czechy, podobne głosy pojawiają się w Belgii czy Wielkiej Brytanii. Polska nie podjęła jeszcze decyzji.

Stanowisko na WRC przedstawia kraj, a nie urząd. Prace nad polskim stanowiskiem, pod kierownictwem KPRM, jeszcze trwają 

– podał Witold Tomaszewski, rzecznik prasowy UKE.

Jedno jest pewne – jakiekolwiek zmiany dotyczące pasma 470-694 MHz w UE i Polsce mogą wejść w życie dopiero po 2030 roku, bo wynika to z unijnych decyzji zabezpieczających to pasmo dla naziemnej telewizji cyfrowej. W dotychczasowych wypowiedziach polskiego rządu nie widać entuzjazmu dla tej zmiany, ze względu na możliwe osłabienie dostępności naziemnej telewizji cyfrowej. 

NTC w Polsce jest wciąż bardzo popularnym źródłem dostępu do treści. Ponadto NTC ma duże znaczenie społeczne ze względu na powszechność, łatwość dostępu, bezpłatność i bezpieczeństwo 

– przekonuje KPRM w wypowiedzi dla Wirtualnemedia.pl.


Po co pasmo 600 MHz w 5G?

Pasmo 600 MHz może być bardzo przydatne w sieciach 5G. Nie zapewni ono co prawda dużych prędkości pobierania danych i pod tym względem przypomina osiągi LTE, ale umożliwi duże pokrycie terenu. Korzystają z niego już niektórzy operatorzy na świecie – na przykład T-Mobile USA, który dzięki paśmie N71 600 MHz, określanym jako „Extended Range 5G”, jest w stanie budować zasięg sieci w nowym standardzie na rozległych terenach wiejskich, gdzie są problemy z dostępnością sieci komórkowych nawet w starszych standardach. Amerykański T-Mobile zaczął budować 5G w 600 MHz blisko 4 lata temu i pod koniec 2022 roku był już w stanie objąć zasięgiem 323 mln populacji Stanów Zjednoczonych.

W Polsce wydzielenie pasma 600 MHz może się jednak okazać dość kłopotliwe. Przeprowadzony wcześniej refarming pasma 700 MHz polegał na przeniesieniu multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694-790 MHz do niższego zakresu 470-694 MHz, czyli właśnie 600 MHz. Wydzielenie tego pasma dla telekomów będzie więc wiązało się z kolejnym skomplikowanym procesem prawnym i technologicznym.

Zobacz: Niemcy chwalą się zasięgiem 5G w 700 MHz
Zobacz: Rządowa spółka Polskie 5G będzie kontrolować 5G w paśmie 700 MHz

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Wirtualnemedia.pl, wł., Emitel