DAJ CYNK

#Zostańwdomu z Orange, czyli jak pracuje pomarańczowa sieć w czasach epidemii

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5458

Orange #zostańwdomu epidemia praca sieci

Aktualna sytuacja w Polsce i zagrożenie ze strony wirusa SARS-Cov-2 przełożyły się na wzrost ruchu w sieci Orange. Klienci Pomarańczowych więcej korzystają z Internetu, a także dłużej rozmawiają przez telefony komórkowe. Jak podaje operator, zarówno sieć światłowodowa Orange, jak i ta mobilna radzą sobie z większym ruchem spowodowanym koniecznością pozostania w domu.

– W tej nowej dla wszystkich sytuacji Polacy znacznie częściej załatwiają swoje sprawy przez telefon, kontaktują  się z bliskimi, a pytanie o zdrowie stało się aktualne, jak nigdy dotąd. W tryb online przeszły firmy i edukacja, zamiast spotkań używamy tele- i wideokonferencji,  pracujemy w chmurze, pobieramy i przesyłamy materiały edukacyjne czy dokumenty przygotowywane w pracy. Minione trzy tygodnie potwierdzają, że sieć Orange Polska jest gotowa, aby zapewnić tak niezbędną teraz łączność. To rezultat prowadzonych od lat inwestycji w sieć dostępową, doprowadzaną bezpośrednio do domów klientów, ale również w sieć transportową, rdzeniową i węzły usługowe. Tysiące kilometrów światłowodowych „autostrad”, tysiące stacji bazowych i umiejętne zarządzanie ruchem i  pasmem radiowym pozwala nam zapewnić, że klienci mogą pozostawać w kontakcie z bliskimi i załatwiać niezbędne sprawy.

– powiedział Piotr Jaworski, członek zarządu Orange Polska ds. sieci i technologii

Zobacz: Stan zagrożenia epidemicznego a Internet mobilny w Polsce [ankieta]
Zobacz: Internet za darmo - aktualne promocje operatorów

Wzrost ruchu w sieci Orange

Od początku wprowadzenia zmian w organizacji życia publicznego związanych z pandemią Covid-19, klienci Orange zdecydowanie dłużej rozmawiają przez telefony komórkowe. Łącznie na takich rozmowach spędzają o 40% więcej czasu niż przed epidemią. Rekordowa była pod tym względem godzina 11:00 w środę, 25 marca.

Od połowy marca ruch głosowy w sieci mobilnej Orange utrzymuje się na podobnym, wyższym poziomie. Zmieniły się za to pory, w których dzwonimy: obecnie szczyt takich rozmów przypada na godziny pracy, natomiast wcześniej dzwoniliśmy głównie wieczorem. Wyjątkami były chwile tuż po kolejnych ogłoszeniach rządu, dotyczących stanu zagrożenia epidemicznego. Dotyczyło to także połączeń międzynarodowych.

Od poniedziałku, 16 marca, szkoły i uczelnie wyższe zostały zamknięte, a edukacja przeniosła się do sieci. W tym czasie również wiele firm pracuje zdalnie. Odzwierciedleniem tych zmian w pierwszym tygodniu po zamknięciu szkół był o ponad 40% większy niż zwykle ruch danych w stacjonarnej sieci internetowej Orange. Przejście na zdalny tryb funkcjonowania było widoczne także w przypadku sieci mobilnej, przez którą w pierwszym tygodniu ogólnopolskiej kwarantanny w porównaniu do średniego zużycia w poprzednich tygodniach przepłynęło o około 1/4 więcej danych.

Orange ruch sieć analiza

W kolejnych dniach (23.03-5.04) ilość przesyłanych danych ustabilizowała się na nowych, wyższych poziomach. Wprowadzenie powszechnych lekcji on-line 25 marca nie wpłynęło na zmianę ruchu w sieci. Klienci Orange korzystając z sieci mobilnej przesyłali tygodniowo średnio o około 1/5 więcej danych niż przed epidemią. Użytkownicy Internetu stacjonarnego od Orange przetransferowali w tym okresie o około 1/3 więcej danych niż na początku marca.

Na dobre zmienił się także model ruchu w sieci Orange. Od połowy marca, w robocze dni tygodnia przypomina on typowy, weekendowy ruch: znacznie rośnie już od rana, w ciągu dnia utrzymuje się na stałym poziomie, a wieczorem notuje kolejny, mniejszy już wzrost.

Zobacz: 100 zł na start w Orange na kartę po raz kolejny
Zobacz: Orange Flex: dla obecnych klientów też jest pakiet 200 GB na naukę. I to za darmo

W zasięgu sieci światłowodowej Orange znajduje się obecnie 4,3 mln gospodarstw domowych i firm w 146 miastach. Ze stacjonarnego Internetu szerokopasmowego Orange na koniec 2019 roku korzystało ponad 2,6 mln klientów, z tego ponad 520 tys. z łącza światłowodowego. Ponad 15,2 mln klientów korzysta z sieci mobilnej operatora. W zasięgu pomarańczowej sieci 4G LTE znajduje się ponad 99% populacji kraju.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Orange

Przewiń w dół do następnego wpisu