DAJ CYNK

Orange podsumowuje stan sieci w 2018 roku. To był rok refarmingu i 5G

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 11611

Orange Polska, może nie z taką pompą jak Play, ale za to nie mniej dokładnie, podsumowuje stan sieci na koniec 2018 roku.

Więcej Internetu, więcej stacji, więcej systemów, więcej...

Na koniec 2018 roku Orange mógł pochwalić się sporą liczbą 10 871 stacji bazowych, z czego na 2/3 z nich jest dostępna agregacja pasm, a na 10% stacji jest dostępna agregacja czterech pasm. Agregację pasm najlepiej jest wykorzystać do przesyłania danych, a tych pomarańczowi klienci przesłali 680 PB, o 50% więcej niż w roku 2017. Warto tutaj zaznaczyć, że klienci Play jednak więcej korzystali z Internetu, przesyłając w 2018 roku 847 PB danych. 90% połączeń z Internetem w mobilnej sieci Orange było realizowanych za pośrednictwem sieci LTE, która jest stale rozbudowywana. W 2018 roku liczba systemów obecna na stacjach bazowych Orange wzrosła o 45%.

Zobacz: Orange zwiększa pojemność sieci LTE

Pracowity nadajnik i pracowity klient

Ciekawostką jest fakt, że najbardziej aktywny klient Orange przesłał w 2018 roku 19 TB danych. Za najbardziej pracowity nadajnik pomarańczowej sieci należy uznać stację w Śremie w Wielkopolsce. Nadajnik wyposażony w 4 sektory i obsługujący 3 częstotliwości - 800, 1800 i 2600 MHz przesłał w 2018 roku 360 TB danych. Przed wakacjami Orange modernizował stacje bazowe w popularnych miejscach wypoczynku w Polsce. Zmodernizowano wtedy 200 nadajników, a 10 dodatkowych postawiono nad Bałtykiem.

Zobacz: Orange poprawia zasięg w górach

Do statystyk Internetu warto dodać, że klienci Orange rozmawiali przez telefony komórkowe ponad 68 mld minut oraz wysłali ponad 12 mld SMS-ów.

Rozwój sieci 5G

Orange chwali się też rozwojem sieci 5G. Operator prowadzi intensywne badania i testy w kierunku rozwoju sieci nowej generacji oraz już we wrześniu uruchomił pierwszą stację 5G działającą poza laboratorium.

Zobacz: Orange rozpoczyna drugą fazę testów sieci 5G w Gliwicach

Warto też zaznaczyć, że tylko przeciwko Orange skutecznie zebrały się środowiska anty-5G organizując protest w Gliwicach. Pomarańczowi muszą chyba zacząć udawać groźniejszych, bo np. pod otwartym prawie miesiąc 5G-Labem T-Mobile nie został zorganizowany ani jeden protest.

Zobacz: Byliśmy na proteście przeciwko 5G. Protestujących nie trzeba się bać - wystarczy dać im mówić

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł

Źródło tekstu: Orange; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu