DAJ CYNK

Orange rozpoczyna drugą fazę testów sieci 5G w Gliwicach

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5993

Orange Polska testuje w Gliwicach stację bazową, która jest wyposażona we wszystkie funkcje umożliwiające świadczenie, w oparciu o nią, usług 5G. Jej uruchomienie w tym tygodniu jest drugą fazą prac, które rozpoczęły się trzy miesiące temu.

Testy prowadzone w Gliwicach mają na celu sprawdzenie możliwości technologii 5G oraz jej integracji z resztą sieci Orange Polska. Pomarańczowy operator wykorzystał przy tym modem i urządzenia sieciowe, które działają w paśmie o szerokości 100 MHz na częstotliwości 3,4-3,6 GHz, udostępnionej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

- Wdrożenie 5G będzie rewolucyjną zmianą dla klientów indywidualnych i wielu dziedzin biznesu: przemysłu, logistyki, rolnictwa czy sektora usług. Dostęp do jeszcze szybszego internetu z niższymi opóźnieniami, mogącego obsłużyć olbrzymią liczbę urządzeń IoT będzie nową jakością. Orange Polska pracuje nad rozwojem elementów, które w przyszłości stworzą sieć kolejnej generacji. Szybkość budowy 5G w Polsce zależy od stworzenia jasnych reguł inwestycyjnych, uporządkowania częstotliwości i harmonizacji norm PEM - powiedział Piotr Jaworski, członek Zarządu ds. sieci i technologii Orange Polska.

Testowana w Gliwicach stacja bazowa może w przyszłości pracować w sieci 5G Orange Polska. Jest w pełni zgodna z najnowszą, opublikowaną w drugiej połowie bieżącego roku fazą standardu 5G - Release 15, stworzoną przez międzynarodową organizację 3GPP. Działa w tak zwanym trybie „Non Stand Alone”, co oznacza, że do przyłączenia się do sieci wykorzystuje sieć 4G LTE, ale transfer danych przebiega po sieci 5G. Takie rozwiązanie pozwala na współpracę dwóch generacji sieci mobilnej i zapewnia najbardziej efektywne połączenie dla przyszłych klientów.

Jak podaje Orange, kolejna generacja technologii mobilnej wymaga dalszych prac, by zapewnić odpowiednio szybkie i zapewniające niskie opóźnienia łącza dochodzące do stacji bazowych, a także właściwie rozwiniętą sieć rdzeniową. Program 5G pozostaje też w synergii z rozbudową sieci światłowodowej.

Śląsk został wybrany do testów z uwagi na jego duży potencjał związany z rozwojem nowych technologii, wysoki poziom urbanizacji, uprzemysłowienie oraz potencjał naukowy, a także gęstość zaludnienia. Są to idealne warunki dla rozwoju sieci 5G oraz produktów i usług działających w oparciu o nią. Ponadto w czerwcu 2018 roku firma Orange oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia podpisały porozumienie współpracy przy wdrażaniu rozwiązań wspierających budowę Inteligentnego Miasta (Smart City).

Zobacz: Na Górnym Śląsku i w Zagłębiu powstanie Inteligentne Miasto
Zobacz: Prezes UKE o PEM i 5G - zwiększamy normy promieniowania, albo stawiamy więcej nadajników
Zobacz: Przeglądamy i obalamy teorie przeciwników sieci 5G
Zobacz: Byliśmy na proteście przeciwko 5G. Protestujących nie trzeba się bać - wystarczy dać im mówić

Źródło tekstu: Orange

Przewiń w dół do następnego wpisu