DAJ CYNK

Składane smartfony sprzedają się coraz lepiej. Rządzi Samsung

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Omdia składane smartfony 2021 Samsung

W 2021 roku na światowe rynki trafiło ponad 4 razy więcej składanych smartfonów niż rok wcześniej. Niemal 9 na 10 z nich to produkty firmy Samsung.

W 2021 roku na globalny rynek trafiło 9 milionów składanych smartfonów. To wynik o 309% lepszy niż rok wcześniej. Co ciekawe, 89% z tych urządzeń, czyli 8 milionów sztuk, sprzedano w drugiej połowie roku. To wtedy na rynek trafiły takie urządzenia, jak Samsung Galaxy Z Flip3 5G i Samsung Galaxy Z Fold 5G, które zajęły pierwsze i drugie miejsce w rankingu najlepiej sprzedających się urządzeń tego typu.

Zobacz: Samsung Galaxy Z Flip3 5G: rozkładany smartfon jeszcze bliżej ideału
Zobacz: Samsung Galaxy Z Fold3 5G – test składanego telefonu, który uzależnia

Od początku sprzedaży składanych smartfonów ze zginanymi ekranami, co miało miejsce w 2019 roku, Samsung dostarczył na światowe rynki ponad 10 milionów takich urządzeń. Oznacza to, że prawie 9 na 10 składanych smartfonów (88% z 11,5 mln) to produkty koreańskiego koncernu.

Dostawy flagowych smartfonów Samsunga, takich jak seria Galaxy S i Note, z roku na rok maleją. Aby konkurować z szybkim postępem chińskich producentów OEM i Apple na rynku premium, Samsung zdecydował się postawić na swoje składane smartfony. Dzięki tej decyzji Samsung znacznie wyprzedza swoich rywali pod względem liczby i sprzedaży składanych smartfonów.

Jeśli chodzi o łańcuch dostaw, Samsung ma wyraźną przewagę na rynku składanych smartfonów, ponieważ jest właścicielem Samsung Display, największego na świecie producenta składanych wyświetlaczy.

– powiedział Zaker Li, główny analityk w zespole urządzeń mobilnych Omdia

Z informacji zebranych przez firmę Omdia wynika, że w 2021 roku na rynek trafiło 4,6 mln sztuk Galaxy Z Flip3 5G, co dało temu urządzeniu pozycję niekwestionowanego lidera rynku składanych smartfonów (52%). Drugi na podium Galaxy Z Fold3 5G trafił na rynek w liczbie 2,5 mln sztuk. W obu przypadkach warto zauważyć, że Samsung wyraźnie ulepszył te smartfony, między innymi dając im wodoszczelne obudowy, a w przypadku Folda również możliwość obsługi dużego ekranu za pomocą rysika S Pen, przy równoczesnym obniżeniu ceny, szczególnie w przypadku Flipa.

Podium zamyka smartfon Huawei Mate X2 (0,6 mln sztuk). Tuż za podium znalazły się dwa nieco starsze smartfony Samsunga, modele Galaxy Z Flip 5G i Galaxy Z Fold2 5G.

Omdia składane smartfony 2021 wykres

Zobacz: Huawei P50 Pro i składany Huawei P50 Pocket dostępne w Polsce
Zobacz: TCL pokazuje nowe smartfony oraz prototyp składaka z klapką

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis, Omdia

Źródło tekstu: Omdia