DAJ CYNK

Nokia sprzeda Here?

13.04.2015

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 14

Ważne 4

2

Agencja Reuters donosi, że Nokia rozważa sprzedaż swojego działu zajmującego się mapami - Here.

Agencja Reuters donosi, że Nokia rozważa sprzedaż swojego działu zajmującego się mapami - Here.

Nokia Here to jeden z nielicznych działów fińskiej firmy, który nawet w najgorszych jej momentach pozostawał rentowny. W zeszłym roku Here uzyskał sprzedaż na poziomie 969 mln euro i 31 mln euro zysku netto. Dział podpisał szereg umów z producentami aut, dzięki którym mapy Nokii są standardowym wyposażeniem wybranych modeli samochodów (w 2013 roku mapy Nokii trafiły do 10 mln aut).

Choć Nokia nie komentuje póki co doniesień, osoby zbliżone do sprawy twierdzą, że firma zatrudniła doradców finansowych, którzy mają ocenić różne scenariusze sprzedaży działu Here. Obecna wartość rynkowa Nokia Here szacowana jest na 3,3 - 4,8 mld euro. W przypadku ewentualnej transakcji cena byłaby prawdopodobnie jeszcze wyższa. Przecieki dotyczące planów sprzedaży spowodowały wzrost kursu akcji konkurencyjnego TomToma o ponad 11%.

Warto przypomnieć, że Nokia Here nie jest w pełni samodzielnym projektem Finów. W 2007 roku, gdy Nokia niepodzielnie rządziła na rynki telefonów, firma przejęła jednego ze światowych liderów wśród dostawców map cyfrowych - Navteq. Kwota transakcji wyniosła wtedy 5,7 mld euro. Było to dużo, jeśli wziąć pod uwagę, że TeleAtlas (największy konkurent) został przejęty w tym samym czasie przez firmę TomTom za 2,9 mld euro.

Nokia po przejęciu producenta map stworzyła najpierw pakiet usług OVI, który dostępny był jedynie dla użytkowników Nokii. Później OVI przeszło kilka transformacji i stało się Here - jednym z największych argumentów za zakupem pierwszych smartfonów z Windows Phone. Obecnie aplikacje Here dostępne są dla wielu platform.

Zobacz: Nokia Here na wszystkie urządzenia z Androidem
Zobacz: Nokia Here w zegarkach Samsunga
Zobacz: [Aktualizacja] Nokia jednak nie przestanie rozwijać map Here dla Windows Phone

Źródło tekstu: Reuters, wł

Komentarze
Zaloguj się