DAJ CYNK

Najwięksi operatorzy kablowi będą musieli udostępnić infrastrukturę konkurencji

orson_dzi

Prawo, finanse, statystyki

Mam w mieszkaniu gniazdko z podpiętym kablem internetowym i chce skorzystać z tanich usług lokalnego operatora. Wtedy okazuje się, że nie to niemożliwe, bo gniazdko i kabel jest własnością UPC, czy Netii. UKE chce to zmienić.

Rozpoczęły się konsultacje społeczne projektów dotyczących warunków dostępu do infrastruktury telekomunikacyjnej w postaci okablowania. Jeśli projekt wejdzie w życie, od czerwca 2019 roku najwięksi operatorzy będą musieli udostępniać swoją infrastrukturę konkurentom. Więksi operatorzy, czyli Inea, Multimedia Polska, Netia, Toya, UPC oraz Vectra. Konsultacje obejmują również stworzenie narzędzia, które będzie służyło operatorom opłat za udostępnienie infrastruktury.

Konsultacje są częścią strategii UKE na lata 2017-2021 i wypełniają postanowienia Agendy Cyfrowej i Strategii Europa 2020, Dyrektywy ramowej oraz Prawa Telekomunikacyjnego.

Jak możemy przeczytać w komunikacie UKE:
Prezes UKE zwraca się do uczestników konsultacji o rzeczowe i konstruktywne uwagi poparte argumentami merytorycznymi – tam gdzie to możliwe – popartymi dowodami o charakterze policzalnym, które pomogą opracować uniwersalne i optymalne dla wszystkich uczestników rynku warunki dostępu do infrastruktury. Urząd nie wyklucza przeprowadzenia drugiej tury konsultacji.

Jeśli zmiany wejdą w życie, to mając w mieszkaniu kabel i gniazdko jednego operatora, będziemy mogli skorzystać z usług innego, albo usługi połączyć i korzystać np. z telefonu jednego operatora, telewizji drugiego, a telefonu trzeciego.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: UKE

Źródło tekstu: UKE; wł

Tagi: uke
Przewiń w dół do następnego wpisu