DAJ CYNK

Będą nowe dowody osobiste, tym razem z odciskami palców w warstwie elektronicznej

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 21164

MSWiA dowody osobiste z odciskami palców

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych. W warstwie elektronicznej e-dowodu będą teraz zapisane odciski palców użytkownika dokumentu, podobnie jak ma to miejsce w przypadku paszportu.

Zmiany w ustawie o dowodach osobistych zostały przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Wprowadzenie (znowu) nowych dowodów osobistych jest uzasadniane koniecznością dostosowania ich do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 roku.

Zobacz: eDO App – aplikacja na telefon do zdalnego potwierdzania tożsamości e-dowodem
Zobacz: E-dowody do wymiany - wszystko przez nowe regulacje unijne

– To rozporządzenie będzie wdrażane w celu poprawy zabezpieczeń wydawania dowodów osobistych i ich obiegu w całej Unii Europejskiej. Ujednolica ono również krajowe przepisy w tym zakresie.

– powiedział Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA

Regulacje unijne zmuszają państwa członkowskie do wprowadzenia do dokumentów drugiej cechy biometrycznej, czyli odcisków palców. Przy składaniu wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego będzie więc konieczność odwzorowania odcisków palców w urzędzie. Będzie to miało kilka skutków w całym procesie, w tym przede wszystkim brak możliwości załatwienia wszystkiego drogą online. Ciężko też oczekiwać, że w każdym urzędzie, w którym teraz można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, pojawi się odpowiedni sprzęt do odczytywania odcisków palców.

Kolejna zmiana dotyczy warstwy graficznej, gdzie ma wrócić podpis posiadacza dokumentu. Dodatkowo, unijne rozporządzenie zobowiązuje Polskę do wprowadzenia dowodu osobistego z 12-miesięcznym lub krótszym terminem ważności dla osób, od których czasowo nie można pobrać odcisków palców. Nie będzie to dotyczyć dzieci do 12 roku życia, od których odciski palców nie będą pobierane.

Niektóre z dotychczasowych regulacji się nie zmienią – dowody osobiste nadal będą wydawane na 5 i 10 lat. Dla osób, które nie będą mogły udać się do urzędu gminy, aby oddać odciski palców, nowe regulacje przewidują możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników.

Zgodnie z zapisami w projekcie nowelizacji ustawy o dowodach osobistych, nowe dokumenty będą wydawane w Polsce od 2 sierpnia 2021 roku. Nie oznacza to oczywiście, ze od tego dnia wszyscy Polacy będą musieli złożyć wniosek o nowy dowód osobisty. Dokumenty będą wymieniane na nowe sukcesywnie, wraz z upływem terminu ważności już posiadanych.

Zobacz: Od 5 grudnia prawo jazdy w aplikacji. Nie trzeba będzie wozić dokumentów
Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji podsumowało pierwsze półrocze 2020 roku w e-usługach

Z projektem nowelizacji ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw, a także z jej uzasadnieniem i innymi dokumentami można się zapoznać pod tym adresem.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: MSWiA, Rządowe Centrum Legislacji

Przewiń w dół do następnego wpisu