DAJ CYNK

KE: Mobilny Internet w Polsce o 25% tańszy od średniej UE

08.12.2016

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4265

Ważne 1

3

Komisja Europejska poinformowała o raporcie porównującym ceny mobilnego Internetu w krajach Unii Europejskiej. Ceny w Polsce są zdecydowanie niżesz.

Komisja Europejska zaprezentowała raport porównujący ceny mobilnego Internetu w krajach Unii Europejskiej. Ceny w Polsce są zdecydowanie niższe.

Dane zebrano w lutym 2016 roku od 85 operatorów o 2575 ofertach mobilnego dostępu do Internetu, a następnie porównano je. Wspomnieć jednak trzeba, że dane z Polski wzięto od Orange, Plusa i T-Mobile. Nie uwzględniono danych z Play. Prezentowany raport nie uwzględnia też wszystkich ofert dostępnych na rynku - wybrano tylko najtańsze oferty każdego operatora.

W badaniu obliczano całkowitą cenę (opłata miesięczna, opłaty jednorazowe i koszty użytkowania) dla danego zestawu ofert. Posłużono się sześcioma koszykami stworzonymi dla każdego z trzech typów urządzeń mobilnych (telefon, tablet i laptop).



Ceny usług internetowych w Polsce są o 25% niższe w porównaniu do średniej ceny we wszystkich państwach EU (EU28), pomimo tego, że koszt telefonów jest znacznie wyższy. Jeszcze lepiej wypadają oferty dla tabletów i laptopów - są średnio o 40 % tańsze w porównaniu do średniej EU28. Największa różnica pojawiła się przy ofertach z pakietem 20 GB - były one w Polsce o przynajmniej 70% tańsze.



W raporcie znalazło się także porównanie ofert polskich trzech operatorów. W koszykach "smartfonowych" najtaniej wypadł Orange. W koszykach "tabletowy" najtaniej wypadli T-Mobile (4/6) i Plus (2/6), a w koszykach "laptopowych" Orange (4/6) i T-Mobile (2/6).



Na koniec kilka wykresów porównujących koszyki dla na tle badanych państw.







Zobacz: raport Mobile Broadband Prices (.pdf, 8,5 MB)

Źródło tekstu: KE, wł

Komentarze
Zaloguj się
24. ~Marek
0

2016-12-13 20:16:16

Za te niskie ceny to trzeba podziękować Plusowi. Oni pierwsi zrobili lte z prawdziwego zdarzenia i pozostali operatorzy przez długie lata musieli siłą rzeczy do nich równać, więc poziom się podnosił. A i cenowo też Plus zawsze przy dobrej usłudze był bardzo korzystny.

Odpowiedz

23. ~baki
0

2016-12-09 17:26:36

Bawoł, Sferia była w Siedlcach i Wawce poczatkowo i to było daawno temu, zaskoczyli nową www, ale tez dawno temu. Czekam na kolejny ruch z ich strony i może się przeniosę na chwilę, a póki co jestem u konkurencji i czekam na koniec umowy...

Odpowiedz

22. ~Wojtaszek
1

2016-12-09 14:12:35

A pensje o ile niższe?

Odpowiedz

21. konsurek
0

2016-12-09 12:30:25

w Polsce opy chętnie rozdają bonusowe GB w prepaidzie, na zachodzie taka hojność nie jest jednak standardem

Odpowiedz

20. ~abc
0

2016-12-09 10:41:21

To straszne!!! Żądamy podniesienia cen!!!!!!!

Odpowiedz

19. ~Master Chief
0

2016-12-09 09:01:13

Chociaż raz jakieś ceny są dostosowywane do naszych zarobków...

Odpowiedz

18. ~bawoł
0

2016-12-09 00:22:44

teraz internet, telefony itd. wszystko bedzie tańsze bo no stop wchodzą nowi operatorzy, albo ci starsi się rozwijają i wpuszczają konkurencyjne oferty. Np.taka Sferia... kiedyś wtylko w dwóch miastach w PL, a teraz w całym kraju. Ofertą ze dwa razy też zaskoczyli. Wszystko leci w dół, na szczęscie nie jaość w tym przypadku.

Odpowiedz

17. ~kokoszka
1

2016-12-08 22:38:30

Porównanie oferta z Orange Hiszpania oferta Ballena prawie 9 jurków (ponad 40 zł) za/aż 1 GB/30 dni po wykorzystaniu lejek 16 kbps. Orange Polska Pakiet 2GB 12 zł więc cena wychodzi 1 Gb za 6zł czyli jakieś 1,25 jurków. Nie wspominając o OFnK doładowanie 50 zł więc 12 jurków to 15 GB więc średnio coś lekko ponad 3 zł za 1GB więc poniżej JEDNEGO jurka. Tanio/drogo jest w Polsce na rynku telekomunikacyjnym ? Dla mnie taniocha, nie wspominając o pakietach danych z Lion, Pepsi i innych trunków u każdego operatora. GB operatorzy wpychają nam do kieszeni "ręcami" i nogami a my dalej że drogo.@16 a ceny mamy jak na powyższym przykładzie widać 10 razy niższe.

Odpowiedz

16. ~
2

2016-12-08 22:16:46

Jak ja słyszę ze cos u nas jest tańsze niz w innych krajach to mi się scyzoryk otwiera.Ale kuzwa zarobki mamy średnio 4 razy mniejsze niż na Zachodzie.

Odpowiedz

15. ~hejheehehehe
2

2016-12-08 22:05:20

Dokładnie, zarobki 4x nizsze a net 1/4 tanszy i do kogo z tym badaniem i na kogo zlecenie???? Mają nas za osłów (nie obrazajac tych milych zwierząt)????

Odpowiedz

14. ~Hdjdj
3

2016-12-08 21:58:42

A teraz niech przelicza ile gb mozna kupic za min krajowe. I okaze sie ze chociaz w pl jest najtaniej to kupimy najmniej gb. Tego niestety nikt nie przelicza

Odpowiedz

13. ~mirekb
1

2016-12-08 21:52:31

@12 trafne spostrzezenie..inni klienci,przyzwyczajenia inne ceny i rynek..jednak nikt nie zaprzeczy ze 4 mno za rozmowy miedzynarodowe w ue a idac dalej,szczegolnie poza ue,maja przyzwolenie (nieregulowany rynek)na krojenie konsumentow ile sie da,w ue to lepiej wygląda.zobaczymy do 15.12 co w ue 3 izby ustala w zakresie cen roamingu i jak przelozy sie to na oferty naszej 4 w 2017

Odpowiedz

12. ~delta
2

2016-12-08 20:28:29

Tak to prawda. Rzeczywiście internet mobilny u nas jest tańszy niż w UE. Pomijam fakt zarobków, które są mniejsze czterokrotnie, a nawet i więcej. To jest temat na dyskusję na portalach o gospodarce itp. U nas czasem potrafią dać do prepaida 1GB za zakup loda albo oranżady, a w ue 1GB w prepaidzie to już spore wydarzenie.

Odpowiedz

4

2016-12-08 19:54:25

A za ile minimalnych pensji europejskich można kupić nowe urządzenie do tego internetu? Na przykład Iphona 6S?

Odpowiedz

10. ~
-3

2016-12-08 19:54:21

9, zarobki niższe o 400-500%... Łoświntapanienko, jaki ty jesteś głupi.

Odpowiedz