DAJ CYNK

Jak 5G zmieni usługi bankowe? To m.in zwiększone bezpieczeństwo płatności mobilnych

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Sieci 5G to nie tylko szybszy i bardziej niezawdony dostęp do internetu. Nowy stanrard mocno zmieni również nasze dotychczasowe doświadczenia w sferze usług bankowych - przewidują  specjaliści z firmy Ericsson.

Wyróżnikiem technologii 5G jest znacznie wyższa szybkość transmisji danych w porównaniu do LTE oraz praktycznie brak opóźnień (0,1 ms). 5G w bankowości i finansach będzie ukierunkowane głównie na poprawę jakości obsługi klienta. Banki inwestując w narzędzia łączące sztuczną inteligencję, analizę danych i 5G, będą w stanie realizować równolegle wiele procesów w czasie rzeczywistym. 

Zobacz: T-Mobile USA oficjalnie startuje z siecią 5G
Zobacz: Fioletowe 5G w Trójmieście to tylko testy. Play dostał zgodę od UKE na sprawdzenie nowej technologii na posiadanych częstotliwościach

Jak przewiduje Ericsson, wraz z rozwojem internetu rzeczy, płatności mobilne przeniosą się na inteligentną elektronikę noszoną. Obecnie wiele urządzeń, które łączą się przy użyciu różnych technologii, w tym Bluetooth, RFID i innych standardów komunikacji bliskiego zasięgu. 5G ujednolici sposób transmisji i w rezultacie połączy wszystkie urządzenia ze sobą. 

Smartfony, smartwatche, słuchawki, opaski monitorujące aktywność, urządzenia rzeczywistości wirtualnej czy nawet elastyczne czujniki na inteligentnych ubraniach będą się ze sobą komunikować i wymieniać dane. 
Umożliwi to dokonywanie płatności z każdego rodzaju urządzenia, które będziemy w danym momencie nosić. Ponieważ wiele z takich urządzeń przechwytuje dane biometryczne, współdzielenie tego typu informacji pomiędzy elektroniką noszoną i chmurą danych otworzy nowe możliwości dla rozwoju metod silnego uwierzytelniania zleceń płatniczych. Potwierdzenie transakcji dokona się bez angażowania użytkownika, właśnie dzięki przetwarzaniu danych biometrycznych klienta banku. 

Zobacz: Sieć 5G na częstotliwości 2G. Już niedługo w AT&T
Zobacz: Raport Ericssona: do końca 2025 roku liczba abonentów 5G przekroczy 2,6 mld

Technologia 5G w świecie finansów poprawi również standardy bezpieczeństwa

- Dzięki natychmiastowej geolokalizacji i analizie danych w czasie rzeczywistym zwiększy się wykrywalność oszustw i kradzieży. Możliwe będzie wprowadzanie nowych usług opartych o technologię blockchain - tłumaczy Marcin Sugak, ekspert firmy Ericsson. - Uproszczone zostaną cykle handlowe i przyspieszone płatności transgraniczne. Instytucje finansowe, które lepiej przygotują się na start komercyjny 5G, szybko zdobędą przewagę konkurencyjną.

Zobacz: Raport Ericssona: do końca 2025 roku liczba abonentów 5G przekroczy 2,6 mld 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Ericsson