DAJ CYNK

Internet światłowodowy rozwija się u nas bardzo dobrze - Polska należy do europejskiej czołówki

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 7429

Najnowszy raport Europe Broadband Status, przygotowany przez FTTH Council oraz IDATE DigiWorld pokazuje, że Polska współtworzy europejską czołówkę państw z najwyższymi wzrostami w rankingach wykorzystania szybkiej łączności z Internetem poprzez sieci światłowodowe.

Przyrost liczby gospodarstw domowych znajdujących się w zasięgu sieci światłowodowej w okresie od września 2017 roku do września 2018 roku wzrósł w Polsce o 40,5%. Daje nam to drugie miejsce w Europie. Minimalnie większy wzrost w tym okresie został odnotowany we Włoszech - o 43,1%. Podium zamyka Wielka Brytania - tam wzrost wyniósł 22,8% rok do doku.

Zobacz: Światłowód Orange rozpędzony do 1 Gb/s w całej Polsce
Zobacz: Światłowód ułatwia życie zawodowe, jest niezawodny, ale... wolny po Wi-Fi - wynika z badania UKE
Zobacz: Huawei zmodernizowal światłowód z RPA do Portugalii. Ma 11 500 km długości

W klasyfikacji przyrostu liczby gniazd abonenckich zainstalowanych przez czołowych graczy rynku telekomunikacyjnego Polsce także przypadło drugie miejsce, z wynikiem 40,5%. Wyprzedzili nas ponownie Włosi (77,0%), a podium zamykają Francuzi (36,9%). Pod względem przyrostu liczby abonentów usług dostępu do Internetu za pomocą sieci światłowodowej Polska zajęła trzecie miejsce - osiągnięty wzrost wyniósł 36,0%. Dwa pierwsze stopnie podium przypadły Wielkiej Brytanii (83,2%) oraz Włochom (72,5%).

- Wysokie pozycje cieszą, zważywszy na fakt, iż w europejskim rankingu generalnym jesteśmy sklasyfikowani wyżej niż UK czy Włochy. Świadczy to o większym doświadczeniu i zaawansowaniu działań oraz inwestycji w systematyczne powiększanie zasięgu sieci szybkiego dostępu do Internetu. To również sygnał, że zmierzamy w dobrym kierunku by zostać już niebawem krajem uznanym przez analityków tego corocznego opracowania za dojrzały w kwestii wykorzystania łączności z globalną siecią przez światłowody. Oraz, dołączyć tym samym do takich gospodarek jak Szwecja, Hiszpania czy Norwegia.

- powiedział Jacek Wiśniewski, prezes zarządu Nexery

Europa spod znaku FTTH

Najlepszy obraz światłowodowej rewolucji we wszystkich państwach wspólnoty europejskiej (EU39) przedstawiają statystyki sięgające do początków dekady. W grudniu 2010 roku łączna liczba subskrybentów usługi FTTH wynosiła 7 mln, a pod koniec 2018 roku było ich już 60 milionów. Równie imponujący wzrost można zauważyć także w przypadku liczby gospodarstw domowych w zasięgu szybkich sieci światłowodowych, z 29 mln na koniec 2010 roku do 160 mln w grudniu ubiegłego roku.

Zobacz: Inea wprowadza symetryczny Internet dla wszystkich klientów FTTH
Zobacz: Orange Światłowód przyspiesza: ruszył pilotaż łącza o szybkości 5 Gb/s
Zobacz: Nexera dostarczy T-Mobile usługi Internetu światłowodowego

Najważniejsze są inicjatywy w regionach

Autorzy raportu jako kluczowy trend minionego roku wskazali zarówno publiczne jak i prywatne inicjatywy oraz inwestycje poświęcone ekspansji zasięgu sieci światłowodowych oraz zwrot w stronę udostępniania ich obszarom "trudno osiągalnym".

- Mowa tutaj oczywiście o regionach cyfrowo wykluczonych oraz internetowych białych plamach, a więc obszarach oddalonych od dużych ośrodków miejskich, w których dostępność szybkiej łączności z siecią jest powszechna. W pełni zgadzamy się z ekspertami FFTH Council co do faktu, iż o rzeczywistej sile krajów europejskich w kwestii wykorzystania szybkiej łączności z Internetem decydować będzie tempo oraz skuteczność docierania z infrastrukturą światłowodową do małych miejscowości oraz wsi, o czym świadczą również realizowane przez nas inwestycje.

- podsumował Jacek Wiśniewski z Nexery

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Informacja prasowa

Przewiń w dół do następnego wpisu