DAJ CYNK

Światłowód ułatwia życie zawodowe, jest niezawodny, ale... wolny po Wi-Fi - wynika z badania UKE

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 18630

Urząd Komunikacji Elektronicznej zaprezentował wyniki badania dotyczącego roli Internetu światłowodowego w życiu prywatnym i zawodowym Polaków. Wynika z niego, że najpopularniejszym dostawcą światłowodu jest Orange, a taki dostęp do Internetu ułatwia życie zawodowe, jest zazwyczaj stabilny i bezawaryjny oraz po Wi-Fi działa wolniej niż w przypadku innych technologii.

Internet stacjonarny jest z nami od dawna. Jak wynika z badania UKE, w przypadku większości osób od ponad 9 lat. Dodatkowo obecna umowa z dostawcą Internetu nie jest pierwszą. Dodatkowo, oprócz stacjonarnego dostępu do sieci oferuje ona najczęściej telewizję lub telefon w pakiecie. Za Internet i ew. usługi dodatkowe płacimy najczęściej 51-100 zł.

Z Internetu stacjonarnego korzystamy najczęściej za pomocą urządzeń... przenośnych. Czyli laptopów oraz smartfonów. Robimy to często, najczęściej od 3 do 4 godzin dziennie.

Najpopularniejszym dostawcą Internetu światłowodowego okazał się Orange.

Ciekawie wygląda tabela migracji pomiędzy operatorami. Wynika z niej, że najwięcej osób zamienia Orange na Netie.

Badanie pokazało, że dostęp do Internetu światłowodowego wyraźnie poprawił komfort wykonywania codziennych czynności. Zarówno zawodowych, jak i czysto rozrywkowych.

Bardzo ciekawie wygląda wykorzystanie Internetu światłowodowego do różnych czynności w zależności od województwa.

Są osoby, dla których dostęp do Internetu światłowodowego zmienił życie.

Chcemy mieć dostęp do Internetu światłowodowego, ale niekoniecznie chcemy płacić za jego podłączenie. Choć tu akurat pytanie mogło być zbyt ogólne. Nie wiadomo, czy chodziło w nim np. o opłatę aktywacyjną przy podpisaniu umowy, czy też o faktyczne koszty podłączenia, obejmujące np. konieczność przekopania działki.

Posiadacze Internetu światłowodowego są z niego zadowoleni. Problemów z szybkością lub spadków stabilności doświadczają zazwyczaj rzadko lub bardzo rzadko.

Badanie po raz kolejny pokazało, że nie do końca interesujemy się tym, co podpisujemy. 20% osób nie jest świadoma prędkości Internetu zapisanej w umowie.

Na koniec chyba najciekawsza tabela z całego badania. Podczas przeprowadzenia ankiety, jej uczestnicy zostali poproszeni o wykonanie testu prędkości Internetu. Osoby posiadające Internet światłowodowy zadeklarowały wyraźnie niższą prędkość Internetu po Wi-Fi.

Zobacz: Telefonia stacjonarna umiera, prepaid nie jest popularny, a za komórkę płacimy 50 zł miesięcznie. Raport konsumencki UKE za 2018 rok
Zobacz: Szybki Internet w telefonie zniknie w ciągu 3 lat, a sieć 5G w Polsce nigdy nie powstanie - ostrzega Instytut Łączności

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: UKE; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu