DAJ CYNK

Ile jest wart rynek telekomunikacyjny w Polsce? To ogromna kwota i będzie rosła

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Ile jest wart rynek telekomunikacyjny w Polsce

Rynek telekomunikacyjny w Polsce wart jest 41 mld zł. Ta ogromna kwota będzie wciąż rosła w najbliższych latach. Mimo bardzo wysokiego nasycenia, rynek telco w dalszym ciągu zyskuje użytkowników i buduje swoją wartość.

Według danych PMR, na polskim rynku telekomunikacyjnym ulokowanych jest blisko 82 mln usług RGU (Revenue Generating Unit). Jest to pojedyncza, aktywna, generująca przychód detaliczny usługa, która może, ale nie musi oznaczać jednego klienta. W tę liczbę wliczają się także karty M2M czy karty SIM w modelu pre-paid

Zdecydowana większość usług przypada jednak na usługi abonamentowe. Telefonia komórkowa odpowiada za większą część liczby RGU ogółem, w następnej kolejności są rynek płatnej telewizji i ISP. Zdaniem analityków w kolejnych latach do 2026 roku największe perspektywy wzrostu w dalszym ciągu widać na rynku komórkowym.

Ile jest wart rynek telekomunikacyjny w Polsce

PMR ocenia, że za wzrosty na rynku usług telekomunikacyjnych odpowiada przede wszystkim nastawienie operatorów na strategię „more-for-more”, czyli oferowanie klientom większej liczby usług w pakietach, ale za większe kwoty na rachunkach. 

Inne czynniki powodujące wzrost rynku to zwiększenie jakości świadczonych usług, w tym głównie przyspieszenie mobilnego i stacjonarnego internetu. Nie bez znaczenia jest też rozwój sieci 5G i sprzedaż taryf 5G.

Ile jest wart rynek telekomunikacyjny w Polsce

Według PMR na wzrost wartości rynku usług telekomunikacyjnych wpłynęła także rosnąca liczba abonentów szybkiego dostępu do internetu stacjonarnego. Popyt na wysokoprzepustowe łącza stacjonarne zwiększył się wraz z nastaniem pandemii COVID-19, a wraz z tym przyspieszyły inwestycje światłowodowe. 

Kolejne ważne czynniki to konsolidacja rynku i konwergencja usług telekomunikacyjnych, a także ich pakietyzacja. Istotny wpływ odegrała płatna telewizja dostarczająca treści premium. 

Polski rynek dalej będzie rósł, mimo mocnego nasycenia usługami. Już w 2020 r. wartość rynku – definiowana jako suma przychodów operatorów telekomunikacyjnych, z uwzględnieniem usług płatnej telewizji wzrosła i wyniosła 41,1 mld zł. Oznacza to wynik o 1,3% wyższy w porównaniu z rokiem 2019.

Zdaniem PMR wstępne szacunki za miniony 2021 rok i prognozy na 2022 rok pozwalają stwierdzić, że rynek telekomunikacyjny czekają w tym okresie lekkie spadki. Z kolei w średnim oraz długim terminie (2023-2026) rynek na powrót zostanie podparty dodatnią dynamiką 1-2%. Ogólnie w całym prognozowanym okresie średnioroczna stopa wzrostu rynku ukształtuje się na poziomie 0,4%.

Zobacz: Przenoszenie numerów w 2021 roku: Orange i T-Mobile na plusie, Plus i Play na minusie
Zobacz: Który operator w 2021 r. był najszybszy? Ujawnia to SpeedTest.pl

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, PMR

Źródło tekstu: PMR