DAJ CYNK

Huawei domaga się od sądu unieważnienia decyzji Federalnej Komisji Łączności

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Huawei logo światła

Huawei rozpoczął 5 grudnia procedurę prawną przeciwko decyzji Federalnej Komisji Łączności (FCC), domagając się od sądu unieważnienia zarządzenia zakazującego amerykańskim operatorom zakupu sprzętu chińskiej firmy w ramach projektów finansowanych z funduszy federalnych. Zdaniem koncernu decyzja FCC była arbitralna i jest niezgodna z Konstytucją Stanów Zjednoczonych i przepisami prawa administracyjnego.

22 listopada tego roku amerykańska Federalna Komisja Łączności wydała zarządzenie, w którym określiła firmę Huawei jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. FCC zakazała operatorom działającym na obszarach wiejskich Stanów Zjednoczonych wykorzystywania funduszy pochodzących z Universal Service Fund (USF) na zakup sprzętu chińskiego producenta.

Zobacz: Hiszpania odcina Huaweia od dostępu do informacji
Zobacz: Huawei kontratakuje i pozywa amerykańską FCC

W pozwie złożonym w Sądzie Apelacyjnym Stanów Zjednoczonych Ameryki dla Piątego Okręgu, Huawei zwraca się o uznanie nakazu FCC za niezgodny z prawem, ponieważ komisja arbitralnie zidentyfikowała Huawei jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i nie dała koncernowi szansy na przeprowadzenie rzetelnego procesu, w którym ten miałby możliwość obalenia stawianych zarzutów. Huawei uważa również, że FCC nie poparło swoich ustaleń dowodami, racjonalnymi uzasadnieniami czy analizami, co stanowi naruszenie Konstytucji Stanów Zjednoczonych, ustawy o postępowaniu administracyjnym i innych praw.

Zakazanie korzystania ze sprzętu Huawei, tylko dlatego, że jesteśmy chińską firmą, nie rozwiązuje problemów związanych z cyberbezpieczeństwem.

- powiedział dr Song Liuping, główny prawnik Huawei

Zobacz: Sprzedaż smartfonów w III kwartale. Najwięcej zyskuje Huawei
Zobacz: Polkomtel zrywa umowę z firmą Huawei. 18 miesięcy nie wystarczyło na stworzenie nowego systemu informatycznego dla Plusa i Cyfrowego Polsatu

Song Liuping powiedział również, że przewodniczący FCC Ajit Pai oraz inni komisarze nie przedstawili żadnych dowodów na poparcie zarzutów wobec Huaweia. Zignorowali również opinie i zastrzeżenia, jakie Huawei i amerykańscy operatorzy działający na obszarach wiejskich przekazali FCC w marcu 2018 roku. Wtedy komisja po raz pierwszy ogłosiła propozycję tego zarządzenia.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Huawei