DAJ CYNK

Gaj: pożądana współpraca telekomunikacji z energetyką [wideo]

16.10.2013

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 2822

Ważne 3

1

Miliardowe inwestycje czekają zarówno rynek telekomunikacyjny, jak i energetyczny. Aby ograniczyć te koszty, a w konsekwencji wpłynąć na obniżenie cen dla konsumentów, regulatorzy obu rynków zacieśniają współpracę.

Miliardowe inwestycje czekają zarówno rynek telekomunikacyjny, jak i energetyczny. Aby ograniczyć te koszty, a w konsekwencji wpłynąć na obniżenie cen dla konsumentów, regulatorzy obu rynków zacieśniają współpracę.

Zarówno na rynku telekomunikacyjnym jak i energetycznym, wymagane są w najbliższym czasie ogromne inwestycje. Te po stronie rynku telekomunikacyjnego to realizacja celów Europejskiej Agendy Cyfrowej, doprowadzenie szybkiego Internetu do domu każdego Europejczyka. Po stronie rynku energetycznego jest obowiązek montażu inteligentnych liczników czy oszczędzania energii. Dlatego wspólnie z prezesem URE postanowiliśmy poszukać synergii i zastanowić się, czy jednocześnie jedni i drudzy przedsiębiorcy muszą dokonywać nakładów tak naprawdę na te same inwestycje - mówi Magdalena Gaj, prezes UKE.

Najważniejszym celem porozumienia ma być rozpoznanie barier na obu rynkach i podjęcie prób ich usunięcia. Takie są postulaty zawarte w Europejskiej Agendzie Cyfrowej oraz w dyrektywach Parlamentu Europejskiego.

Wspólne przygotowanie i przeprowadzanie inwestycji przez przedsiębiorstwa energetyczne i sektora ICT da pozytywny efekt w postaci obniżenia kosztów procesu cyfryzacji, którego ostatecznym beneficjentem będzie klient - odbiorca mediów energetycznych i teleinformatycznych - podkreślił Marek Woszczyk, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Regulatorzy podkreślą, że chodzi przede wszystkim o tzw. ostatnią milę, czyli ostatni etap dostarczania usługi końcowym klientom, zwykle najbardziej kosztowny.

Chcemy namówić przedsiębiorców telekomunikacyjnych i energetycznych do współpracy i współdzielenia kosztów przy doprowadzeniu łącza do domu konsumenta. Zaowocuje to lepszą jakością, a może i nawet niższą ceną dla konsumenta - doprecyzuje Magdalena Gaj.

Dodaje, że jest także wiele obszarów, gdzie rynek telekomunikacyjny może korzystać z infrastruktury przesyłowej przedsiębiorców energetycznych.

Na przykład podwieszając swoje światłowody na słupach energetycznych, co przyspieszy inwestycje. Tam, gdzie kopiemy kanały technologiczne, również możemy to robić wspólnie. Z kolei przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają świetnie opracowane wszystkie systemy billingowe, systemy obsługi klienta, mogą tą wiedzą podzielić się z przedsiębiorcami energetycznymi - wymienia możliwości współpracy prezes UKE.

Wylicza, że do realizacji celów agendy cyfrowej, inwestycje w Polsce muszą sięgnąć 17-30 mld zł. Z kolei prezes Marek Woszczyk dodaje, że inwestycje operatorów energetycznych sieci dystrybucyjnych co roku wynoszą 4-5 mld zł, zaś "ostatnia mila" stanowi około połowę tej kwoty. W ramach współpracy zostanie powołany komitet sterujący składający się z przedstawicieli każdego urzędu.

W ciągu najbliższych tygodni komitet dostarczy konkretnych rozwiązań, także legislacyjnych. Bo taka poszerzona współpraca będzie wymagała zmian regulacyjnych związanych z dostępem do sieci, czy jakichś "marchewek" za wspólne inwestycje - mówi Magdalena Gaj.


Źródło tekstu: Newseria

Komentarze
Zaloguj się
12. wlo
0

2013-10-20 10:58:55

Namakon - a ożesz wskazać to prawo? Bo coś mi się nie wydaje, zebyś miał o tym pojęcie ;-)

Odpowiedz

11. ~tata
0

2013-10-20 10:19:33

@10, chyba ze produkujesz powyzej kilku kilowatow dziennie.A to juz fabryka.

Odpowiedz

10. ~Namakon
0

2013-10-20 10:13:57

@AERO2 USER wiesz ze zgodnie z prawem jak zamontujesz sobie panele słoneczne to najpierw musisz /''sprzedać/'' wyprodukowaną energię dostawcy a potem dopiero możesz sobie ją /''odkupić/''? Tyle w kwestii Twojej rady odnośnie oszczędzania, @6 ~e niestety ma rację - oligopol sprawia iż w sektorze energetycznym nie jesteś klientem a maszynką do dojenia, bo i co zrobisz? Jak nie wydoi cię jeden to drugi, ew 3 bo alternatywa to robić sobie prąd pedałując w domu na rowerze stacjonarnym :P

Odpowiedz

9. ~
0

2013-10-17 19:22:08

7*** Powiedz to wszystkim klientom Tauronu... Co z tego, że zmienię operatora, skoro wciąż uzależniony jestem od opłaty przesyłowej na rzecz mojego monopolisty? Poza tym, skoro tak dbamy o darmowy internet, dlaczego nie możemy postarać się o darmowy prąd? Wszakże i to i to na podobnej zasadzie działa - przesyłana jest energia. Panele? Najpierw o nich poczytaj i policz ile to ma kosztować, ORAZ o tym, że żeby sprzedać nadwyżkę, trzeba w naszym chorym kraju zakładać dz. gosp. i spełnić przeróżne chore warunki... O ile jeszcze telekomy ponoszą jakieś inwestycje, to dostawcy energii inwestują jedynie w... dywidendy dla rządu. Na Południu, jak było oblodzenie i ludzie nie mieli po 2 tyg. prądu, to Tauron się na nich wypiął (zero odszkodowania, a jeszcze gorzej mieli ci, co skusili się na dostawy od konkurencji Tauronu - usterki u nich rozpatruje się zawsze na szarym końcu), ale jak odbiorca się spóźni choć jeden dzień to Tauron dowala odsetki niczym provident.

Odpowiedz

8. ~K
0

2013-10-16 22:55:42

Jakiś zawsze to pomysł jest. U mnie na drodze po jednej stronie słupy energetyczne po drugiej telekomunikacyjne. A mogłoby to wisieć na jednym słupie.

Odpowiedz

0

2013-10-16 21:57:15

@6 panele słoneczne sobie zainstaluj ;) Energia jest droga ? Kupuj rządzenia energooszczędne. Do ogrzewania można korzystać z pieca akumulacyjnego i taniej taryfy nocnej itp. Energię można kupować z całej polski ale ceny są raczej podobne. Gdzieś kiedyś widziałem promocję przy zmianie dostawcy dawali bodaj 1000 KW. Współpraca z telekomunikacją może przyniesie jakieś fajne pakiety usług. Na początek pewnie liczniki ze zdalnym odczytem doprowadzi do redukcji zatrudnienia ale czy do obniżki cen za energię ?

Odpowiedz

6. ~e
0

2013-10-16 21:35:40

Szkoda że ciągle mówi się o obniżkach ceny internetu, zapominając o drogiej energii i monopolu na tym rynku. Ja chcę równie konkurencyjnego rynku energetycznego i równie taniej, albo wręcz darmowej energii!!

Odpowiedz

5. ~pabloki
0

2013-10-16 14:23:54

przy przestarzałej infrastrukturze energetycznej w Polsce jeszcze internet chcą tam wsadzić.

Odpowiedz

4. ~
0

2013-10-16 10:54:07

No nareszcie. Brawo.

Odpowiedz

3. ~z
0

2013-10-16 10:25:21

pozornie oszczędności na pewno nie dla ludności, może rozbudują tylko biurokracje. Kolejny śmieciowy problem.

Odpowiedz

2. ~xs
2

2013-10-16 09:44:35

no właśnie dzięki temu za 40 zł to Kowalski dostanie nie 2 a 20 a potemy 40 Mbit.

Odpowiedz

1. ~Mirek
0

2013-10-16 09:00:01

Co z tego,że będzie możliwość podłączenia do Kowalskiego,jak Kowalski nie śmierdzi groszem.Hyperion 2 mb/s za 41,98 zł,to tanio,czy drogo dla Kowalskiego z Koziej Wólki?

Odpowiedz