DAJ CYNK

Fake news to domena starszych osób. Młodzi nie nabierają się tak łatwo

orson_dzi

Prawo, finanse, statystyki

Badania pokazują, że osoby starsze dużo chętniej dzielą się fake newsami w mediach społecznościowych. I choć badania dotyczyły tylko Amerykanów, to w polskim Internecie można spotkać podobne tendencje.

Wiek ma większy wpływ na szerzenie fake newsów niż poglądy

Badania przeprowadził Uniwersytet Princeton w Nowym Jorku. Wynika z nich, że osoby starsze dużo chętniej dzielą się fałszywymi treściami w Internecie, niezależnie od wykształcenia, płci, rasy, dochodów czy ogólnej liczby udostępnianych linków. Nawet przynależność do partii politycznej tak mocno nie wpływała na udostępniane treści jak wiek.

W Stanach Zjednoczonych fake newsy miały duży wpływ na wynik wyborów prezydenckich w 2016 roku. Potwierdziły to badania, wg których wynikało, że to fałszywe wiadomości rozpowszechniane przez otoczenie Donalda Trumpa były powodem przegranej Hilary Clinton. Badając zachowania wyborców, na podstawie udostępnianych przez nich linków wynikało, że 18% Demokratów udostępniało linki do fałszywych informacji, podczas gdy w przypadku Republikanów było to mniej niż 4%.

Okazuje się jednak, że wynik badania był wypaczany przez osoby starsze. W przypadku osób starszych niż 65 lat, fake newsy udostępniało 11% osób, dwa razy więcej niż w przypadku osób w wieku 45-65 lat, przy zaledwie 3% w grupie osób w wieku 18-29 lat.

Choć w badaniu nie pojawiła się konkretna informacja skąd u starszych osób tendencja do dzielenia się fałszywymi informacjami, to naukowcy mają dwie teorie. Wg pierwszej, osoby starsze mają ze względu na wiek w pewnym stopniu upośledzone funkcje poznawcze. Druga mówi, że osoby starsze zaczęły korzystać z Internetu później i nie są w stanie w odpowiedni sposób filtrować treści i odróżnić informacji prawdziwych od fałszywych.

W Polsce jest podobnie

Biorąc pod uwagę niniejsze badania można wysnuć tezę, że i w Polsce starsze osoby chętniej będą udostępniać kłamliwą propagandę w Social Media, niż osoby młode, mniej odcięte od realiów cyfrowego świata. Często zdarza mi się zabłądzić w Internecie, szczególnie na różnego rodzaju grupach na Facebooki. Od moich ulubionych przeciwników sieci 5G, przez cuda pokroju Totalnej biologii, pseudonaukowe strony miłośników portali pokroju OdkrywamyZakryte, miłośników Jerzego Zięby, kończąc na zrzeszającej głównie schizofreników grupie STOPZET.

Zdaję sobie sprawę, że jest tam sporo osób udzielających się z fałszywych kont, to jednak zdecydowana większość informacji jest tam szerzona przez osoby, które można określić jako starsze, choć niekoniecznie w wieku 65+. Bliżej im do przedziału 45-65. Im dziwniejsza teoria, tym zazwyczaj starszy jest jej autor. Takie osoby bardzo często dzielą się np. informacjami o tym, że orgonity, czyli podobno:

forma akumulatora przeznaczona do harmonizowania i transformowania negatywnej energii ze swego otoczenia. Poprzez swój unikalny skład , o którym będzie za moment orgonit wciąga do siebie negatywną eteryczną (orgonową) energię i zamienia ją na pozytywną dla ludzkiej psychiki oraz zdrowia

są zakopywane pod nadajnikami sieci komórkowej, które są śledzone na bieżąco przez operatorów z helikopterów. Następnie orgonity są wykopywane, bo uszkodziłyby nadajnik. A to tylko jedna z łagodniejszych informacji, na jakie można trafić. Bardziej szokują porady zdrowotne. Ostatnio dosyć popularny był post w sprawie chłopaka chorego na raka jądra. Jak się okazało, nie powinien on w ogóle iść do lekarza, bo jego dolegliwości mają podłoże emocjonalne.

Dodatkowo, osoby starsze są często wykorzystywane do szerzenia fałszywych informacji, bo są dużo bardziej podatne na ich wpływ. Wykorzystuje to wielu oszustów, nie tylko do rozpowszechniania fake newsów, ale również do zarobku. Wystarczy popatrzeć, jakie osoby najczęściej korzystają z telezakupów, kupowania garnków, czy pościeli na specjalnych pokazach.

W Internecie jest jedna, podstawowa zasada - należy z niego korzystać mądrze i starać się oddzielić informacje prawdziwych, od fałszywych.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: staticflickr

Źródło tekstu: The Verge; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu