DAJ CYNK

Czas spędzony z urządzeniem mobilnym jest dla dzieci cenniejszy niż słodycze

23.10.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 2414

Ważne 1

0

Rodzice uczą dzieci, jak bezpiecznie korzystać z Internetu, ale siedmiu na dziesięciu z nich obawia się, że daje swoim pociechom zły przykład, poświęcając zbyt wiele czasu na korzystanie z urządzeń mobilnych. W efekcie problem ten przenosi się także na dzieci.

Raport „Moje pierwsze urządzenie” został przygotowany przez Edelman Intelligence na zlecenie firmy Symantec, na podstawie sondażu internetowego przeprowadzonego na dziesięciu rynkach wśród prawie 7 tys. rodziców powyżej 18 lat, mających dzieci w wieku 5-16 lat. Wśród ankietowanych znaleźli się także rodzice z Polski.

Obecnie rodzice dosyć często zastanawiają się, jaka powinna być granica wieku, w którym dzieci mogą zacząć spędzać czas przed ekranem urządzenia mobilnego lub dostać taki na własność. Z badań wynika, że wiek ten według rodziców jest zbyt niski.

- Współczesne rodzicielstwo nie należy do łatwych - powiedział Jarosław Ancuta, Country Manager w firmie Symantec. - Jak dawniej, trzeba dbać o to, żeby dzieci jadły zdrowo, wcześnie kładły się spać i odrabiały lekcje, ale pojawił się dodatkowo czynnik technologii, z którymi rodzice muszą sobie jakoś radzić. W przeciwieństwie do ich dzieci, większość obecnych rodziców nie dorastała w towarzystwie urządzeń podłączonych do sieci, takich jak smartfony i tablety, przez co mają problemy z wyznaczaniem i egzekwowaniem reguł dotyczących czasu spędzanego przed ekranem.

Dzieci cenią czas spędzony z urządzeniem mobilnym bardziej niż słodycze. Według ankietowanych rodziców, dzieci spędzają więcej czasu przed ekranem smartfonów i temu podobnych urządzeń więcej czasu niż na świeżym powietrzu, a koło 25% respondentów twierdzi, że ich pociechy spędzają w sieci więcej czasu, niż oni sami. Średnia dla badanych krajów to dwie i pół godziny dziennie przed ekranem urządzeń mobilnych i o ponad pół godziny mniej na świeżym powietrzu. Jedynie w przypadku dzieci w Niemczech i Polsce czas spędzony na zabawie poza domem wynosi więcej niż dwie godziny na dobę.

Rodzice próbują ograniczać czas spędzany przez dzieci przed ekranem, ale przyznają, że sami działają przeciwko sobie, ponieważ dają zły przykład (73%). 56% respondentów mówiło, że spędza za dużo czasu w sieci, a 49% czuje się winna z powodu ilości czasu, który na to poświęca. 36% rodziców przyznało, że bywają upominani przez własne dzieci za to, że zbyt dużo czasu spędzają na urządzeniu mobilnym lub, że robią w niewłaściwym momencie. 61% respondentów stwierdziło, że bardzo martwi ich fakt dawania złego przykładu swoim dzieciom.

72% rodziców stwierdziło, że dzieci korzystające z własnego urządzenia mobilnego uczą się odpowiedzialności. Dzięki nowym technologiom mogą rozwijać umiejętności uczenia się i rozwiązywania problemów (51%), kreatywność (48%) oraz poczucie szczęścia (45%). Jednocześnie ankietowani boją się o negatywny wpływ urządzeń mobilnych na dzieci. 52% respondentów stwierdziło, że czas spędzany z urządzeniem mobilnym wpływa na jakość snu dziecka (52%), nieco mniej wskazało wpływ zachowania społeczne (40%) oraz zdrowie psychiczne (37%). Obawy te są tym większe, im młodsze jest dziecko, które dostało swoje własne urządzenie.

- Rodzice dostrzegają korzyści, jakie urządzenia mobilne zapewniają ich dzieciom, ale chcą również wprowadzić zdrowe zasady korzystanie z urządzeń ze względu na możliwy negatywny wpływ smartfonów i tabletów na sen i zdrowie psychiczne - powiedział Jarosław Ancuta. - Wszyscy powinniśmy rozważyć, ile czasu zajmuje nam przeglądanie treści w sieci i zmierzyć się z problemem, jakim jest zbyt długi czas spędzany przed ekranem, żeby dać dobry przykład swoim pociechom. Dowiedzieliśmy się, że 56% rodziców wprowadza w domu godziny lub dni bez technologii, podczas których wszyscy trzymają się z dala od gadżetów, co jest świetną okazją, żeby zastanowić się, jak bardzo uzależniliśmy się od wszelkiego rodzaju urządzeń.

Rodzice często czują się bezradni w cyfrowym świecie, który ich otacza. 48% biorących udział w badaniu stwierdziło, że chcą wyznaczyć granice i kontrole rodzicielską nad używaniem urządzeń połączonych z siecią, ale nie wiedzą, jak to zrobić. Co dziesiąty rodzic nie wyznacza żadnych reguł dotyczących używania urządzeń twierdząc, że jego dzieci znają się tak dobrze na technologiach, że potrafiłyby obejść ograniczenia. Z raportu wynika, że wśród młodszych rodziców (75%) oraz rodziców młodszych dzieci (74%) rośnie poziom surowości (75%). Grupy te są bardziej restrykcyjne w porównaniu ze starszymi rodzicami (59%) oraz rodzicami starszych dzieci (53%). Ponad połowa (59%) pozwala dzieciom korzystać z zasobów sieci samotnie, na przykład w ich sypialniach, a ponad jedna trzecia (35%) przyznaje, że dotyczy to nawet dzieci w wieku od pięciu do siedmiu lat.

Firma Symantec stworzyła zestaw wskazówek, które według niej powinny pomóc rodzicom lepiej kontrolować korzystanie przez ich dzieci z urządzeń podłączonych do Internetu:

  1. Wprowadź domowe reguły i wytyczne. Może to być ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem, typu treści, do których dziecko ma dostęp w sieci, albo języka, jakiego powinno używać w Internecie. Reguły te powinny zależeć od wieku dziecka, jego dojrzałości oraz wiedzy o zagrożeniach, z którymi może zetknąć się w sieci.
  2. Zachęć dziecko, aby korzystało z sieci we wspólnych przestrzeniach domu. Trzeba znaleźć właściwą równowagę między kontrolą, a poczuciem dziecka, że ktoś nieustannie zagląda mu przez ramię i musi ukrywać się, kiedy surfuje po sieci. Dzięki temu rodzic nie będzie martwił się, co robi dziecko, a ono będzie wiedziało, że może przyjść kiedy poczuje się zdezorientowane, przestraszone lub zaniepokojone.
  3. Prowadź z dziećmi otwarty dialog o korzystaniu z sieci i ich doświadczeniach w Internecie, w tym o cyberprzemocy.
  4. Zachęcaj dzieci, aby pomyślały, zanim coś „klikną”. Czy oglądają stronę z filmami wideo, otrzymują nieznane łącze w wiadomości e-mail, czy też po prostu przeglądają strony internetowe, przypominaj swoim dzieciom, żeby nie klikały linków, które mogą zaprowadzić ich na niebezpieczną lub nieodpowiednią stronę. Klikanie nieznanych linków to najprostszy sposób złapania wirusa albo ujawnienia prywatnych i wartościowych informacji.
  5. Wystrzegaj się szkodliwych treści. Od witryn internetowych do aplikacji, gier i społeczności online, Twoje dzieci mają dostęp do mnóstwa treści, które mogą wywrzeć na nie zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ. Używanie inteligentnych narzędzi do kontroli rodzicielskiej, a także zabezpieczeń wbudowanych w przeglądarkę, może zapewnić bezpieczeństwo całej rodzinie.
  6. Dyskutuj o zagrożeniach związanych z publikowaniem i udostępnianiem prywatnych informacji, filmów i zdjęć, zwłaszcza w mediach społecznościowych.
  7. Bądź dobrym wzorem. Dzieci często naśladują zachowania rodziców, więc świeć przykładem.
  8. Używaj niezawodnego i zaufanego rozwiązania zabezpieczającego, które pomaga chronić dzieci i urządzenia przed złośliwymi witrynami, wirusami, próbami wyłudzenia informacji oraz innymi zagrożeniami internetowymi, które mają na celu kradzież informacji osobistych i finansowych.

Zobacz: Recenzja aplikacji Norton Wi-Fi Privacy

Źródło tekstu: Symantec

Komentarze
Zaloguj się