DAJ CYNK

Allegro chce walczyć z AliExpress... podatkami

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6107

Allegro chce, aby prawie wszystkie przesyłki z Chin były objęte podatkiem VAT. To może nie być udany pomysł.Allegro chce, aby prawie wszystkie przesyłki z Chin były objęte podatkiem VAT. To może nie być udany pomysł.

Cios w AliExpress

Do Ministerstwa Cyfryzacji trafił projekt, w ramach którego każda przesyłka o grubsza niż 20 mm byłaby traktowana jako zawierająca towar handlowy. Nie pomogłyby tutaj oznaczenie przesyłek jako prezent.

Każda taka przesyłka zostałaby objęta podatkiem VAT, co może znacznie podnieść ostateczny koszt zakupów. Rola "celnika" przypadłaby w tym momencie Poczcie Polskiej.

Znając umiłowanie obecnego Rządu do uszczelniania luk związanych z podatkiem VAT, pomysł może zostać poparty. Warto jednak pamiętać, że Allegro nie chodzi tutaj o troszczenie się o budżet państwa, a o walkę z rosnącą w siłę konkurencją. Pomysł ma jednak dużą wadę.

Rykoszetem w Pocztę

Zadajmy sobie pytanie - kto obsługuje wszystkie przesyłki z Chin? Oczywiście Poczta Polska. Kto zarabia na przesyłkach z Chin? Ponownie Poczta Polska.

Podobny mechanizm opodatkowania przesyłek z Chin wprowadzono w Szwecji. W skutek czego liczba przesyłek spadła ze 160 tys. do 15 tys. dziennie.

Zapytajmy ponownie - kto straci na mniejsze liczbie przesyłek? Jeszcze raz, Poczta Polska.

Zobacz: Polska jednym z najważniejszych krajów dla AliExpress

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Rzeczpospolita; Money.pl; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu