DAJ CYNK

Ukradli ponad 1,5 mln zł. Policja złapała internetowych oszustów

Dodane przez: Damian Jaroszewski (NeR1o)

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2849

Policja zatrzymała internetowych oszustów. Ukradli ponad 1,5 mln zł

Policjanci z Wydział do Walki z Cyberprzestępczością KWP Katowice zatrzymali członków zorganizowanej grupy przestępczej, którzy oszukiwali ludzi na dopłaty do paczek.

Policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP Katowice, razem ze śledczymi z Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP, zatrzymali członków zorganizowanej grupy przestępczej, którzy oszukali kilkaset osób na kwotę ponad 1,5 mln zł. Obywatele Białorusi i Ukrainy stosowali tzw. metodę "na dopłatę", w której przekonywali nieświadomych użytkowników, że ich paczka została zatrzymana i wymagane jest uiszczenie niewielkiej opłaty.

W sumie funkcjonariusze przeprowadzili działania na terenie Katowic, Warszawy, Krakowa, Tczewa, Wrocławia i Zakopanego. Zatrzymali łącznie 19 osób, w tym, kilka na tzw. gorącym uczynku.

Sprawcy działali z wykorzystaniem metody, przed którą wielokrotnie ostrzegaliśmy. W pierwszej fazie oszuści organizowali tzw. kampanię SMS, rozsyłając wiadomości tekstowe o konieczności dokonania często symbolicznej dopłaty np. do oczekiwanej przesyłki. W wiadomości zamieszczony był link, pod którym można było rzekomo poznać szczegóły, w rzeczywistości kierujący na podstawioną stronę banku. Sprawcy nakłaniali w ten sposób odbiorców wiadomości SMS do uruchomienia przesłanego linku, docelowo umożliwiającego przejęcie loginu i hasła do bankowości elektronicznej i kradzieży pieniędzy z konta. Oszuści wielokrotnie zaciągali też pożyczki na przejętych rachunkach i wyprowadzali tak pozyskane środki.

- czytamy w oświadczeniu Śląskiej Policji.

Policja zatrzymała zorganizowaną grupę przestępczą

Z informacji przekazanych przez Policję wynika, że grupa działała od 1 grudnia 2020 roku do 8 kwietnia 2021 roku. W tym czasie wysłali aż 280 tys. wiadomości SMS z fałszywym linkiem i oszukali kilkaset osób na łączną kwotę ponad 1,5 mln złotych. Wobec 17 osób zastosowano tymczasowe aresztowanie, a wobec jednej dozór policyjny i poręczenie majątkowe. Członkowie grupy nielegalnie zdobyte pieniądze wypłacali w bankomatach za pomocą BLIKa oraz przelewali je na własne konta bankowe.

Zobacz: Rozbito największy polski gang internetowych oszustów
Zobacz: Policja aresztowała grupę, która ukradła 100 mln dolarów w kryptowalutach

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Policja Śląska

Przewiń w dół do następnego wpisu