DAJ CYNK

Zdjęcia z aresztowania Trumpa hitem w sieci. Są fałszywe

Karolina Mirosz (mkina)

Wydarzenia

Zdjęcia z aresztowania Trumpa hitem w sieci. Są fałszywe

Stworzona przez sztuczną inteligencję relacja fotograficzna z aresztowania Trumpa osiąga zawrotną liczbę wyświetleń na Twitterze.

Donald Trump od wielu dni zapowiada, że zostanie niesprawiedliwie aresztowany. Ława przysięgłych na Manhattanie dotychczas jednak wstrzymuje się z postawieniem byłego prezydenta w stan oskarżenia. Byłby to pierwszy przypadek postawienia zarzutów karnych prezydentowi w historii Stanów Zjednoczonych.

Trump oskarżany jest między innymi o fałszowanie dokumentacji biznesowej oraz zapłacenie w 2016 roku gwieździe filmów porno Stormy Daniels 130 tysięcy dolarów za milczenie w sprawie ich romansu.

Twitter huczy na temat aresztowania Trumpa

Choć dotychczas były Trump nie został postawiony w stan oskarżenia, na Twitterze krążą obrazy jego aresztowania. Jak się okazuje, zostały one wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

Twórcą zdjęć jest Eliot Higgins, założyciel i dyrektor kreatywny w Bellingcat, holenderskiej witryny dziennikarstwa śledczego. Higgins stworzył zdjęcia z aresztowania Trumpa za pomocą programu Midjourney i opublikował je jako żart.

W oryginalnym poście ze stworzonymi zdjęciami Trumpa dał jasno do zrozumienia, że ​​są to sztucznie wygenerowane zdjęcia. Szybko jednak zaczęły one żyć własnym życiem poprzez udostępnienia użytkowników Twittera, wskazujące w opisach na faktyczne aresztowanie prezydenta.

Zdjęcia przedstawiające byłego prezydenta przewracającego się podczas aresztowania, szarpiącego się z policjantami, a nawet uciekającego przez stróżami prawa, zgromadziły już ponad pięć milionów wyświetleń na Twitterze. Szybko rozprzestrzeniły się też na inne portale takie jak Instagram i Facebook.

Zdjęcia pokazują jak sztuczna inteligencja potrafi oszukiwać

Higgins wskazuje, że obrazy mogą służyć do zademonstrowania, jak dobre stały się teraz algorytmy do generowania realistycznych obrazów. Istnieje jednak także fotografie z błędami, na przykład na jednej z nich Trump ma trzy nogi. Jest też jeden na których były prezydent prezentowany jest z policyjnym paskiem, co zgodnie z realiami, nie powinno mieć miejsca.

Higgins wskazuje, że mimo tempa rozwijania się sztucznej inteligencja brakuje jej jeszcze trochę do doskonałości, a niektóry elementy takie jak części ciała są wykrzywione i odbiegające od naturalnego wyglądu.

Higgins został ukarany za stworzone obrazy, ale jedynie przez Midjourney, który zablokował mu dostęp do tworzenia grafik.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Twitter

Źródło tekstu: Twitter, oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu