DAJ CYNK

Tajna umowa Microsoftu i Qualcomma dobiega końca. To dobra informacja

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Windows

Tajna umowa Microsoftu i Qualcomma dobie końca. To dobra informacja

Czemu nie ma dobrych komputerów z systemem Windows i procesorami ARM? To wina Microsoftu i Qualcomma, które miały umowę o ekskluzywności.

Apple udowodniło, że procesory ARM mogą doskonale pasować nie tylko do urządzeń mobilnych, ale również do komputerów. Już układ M1 był bardzo udany, a niedawno zaprezentowane M1 Pro i M1 Max udowadniają, że może być jeszcze lepiej. Czemu w takim razie nie ma dobrych PC-tów z procesorami ARM i systemem Windows? To po części wina Microsoftu.

Qualcomm dogadał się z Microsoftem?

Z raportu opublikowanego na XDA Developers wynika, że Microsoft i Qualcomm już w 2016 roku nawiązały współpracę, która zaowocowała Windowsem 10 z obsługą procesorów ARM. Jednak umowa między firmami zakładała też, że Qualcomm zyskuje czasową ekskluzywność na obsługę Windowsa.

To właśnie dlatego w sprzedaży są nieliczne i raczej mało udane komputery z systemem Microsoftu i Snapdragonami, a nie ma modeli z układami innych producentów. Dlatego też, póki co, nie da się zainstalować Windowsa 11 na nowych MacBookach. Procesory Apple nie są po prostu obsługiwane przez jedenastkę z powodu umowy z Qualcommem.

Nie wiemy, kiedy dokładnie kończy się ta umowa, ale wszelkie znaki na niebie i ziemi sugerują, że wkrótce wygaśnie. Wskazuje na to między innymi zapowiedź ze strony firmy MediaTek, która planuje wprowadzić własne układy ARM do komputerów z Windowsem. Sam Qualcomm również planuje nowe, komputerowe procesory, które powinny być wydajniejsze od aktualnie dostępnych. Zainteresowany tym rynkiem powinien być także Samsung.

Zobacz: Snapdragon 8 Gen 1 bije nowy rekord w AnTuTu. Zobacz, ile wykręcił
Zobacz: MediaTek Dimensity 2000 wykręcił ponad milion i bije rekord AnTuTu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Qualcomm

Źródło tekstu: ExtremeTech, XDA Developers

Przewiń w dół do następnego wpisu