DAJ CYNK

Polacy nie sprzedadzą darmowych laptopów. Jest zabezpieczenie

Marian Szutiak

Sprzęt

Darmowe laptopy dla uczniów z obowiązkowym orzełkiem

Rząd rozda wkrótce darmowe laptopy czwartoklasistom. Każde z tych urządzeń będzie musiało być trwale oznakowane wizerunkiem orła i napisem Rzeczpospolita Polska.

Jesienią tego roku 370 tys. uczniów czwartych klas szkół podstawowych otrzyma na własność przenośne komputery. W związku z tym wydarzeniem zaczęły się pojawiać głosy, że część rodziców będzie próbowała odsprzedać te urządzenia. Pojawił się więc pomysł, jak można w prosty sposób temu zaradzić.

Zgodnie z zapowiedziami, zadbamy o zabezpieczenie sprzętu i interesu dzieci. Każdy laptop będzie miał wygrawerowany specjalny znak z orłem w koronie, a także naklejkę z logiem Unii Europejskiej. To znacznie utrudni próby sprzedaży takiego sprzętu.

– powiedział Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa

Na rządowej stronie internetowej możemy przeczytać, że grawerunek w postaci wizerunku orła (godło Rzeczypospolitej Polskiej) i napisu Rzeczpospolita Polska zostanie umieszczony wewnątrz obudowy laptopa, po lewej lub po prawej stronie touchpada. Wygrawerowany znak i napis muszą być czytelne dla odbiorcy i wyraźnie widoczne.

Trzeba podkreślić, że wprowadzenie tego oznaczenia nie wpłynie na termin realizacji zamówień. Będziemy szeroko informować o istnieniu tego zabezpieczenia, żeby udaremnić wszelkie próby spieniężenia sprzętu, który powinien pomagać dzieciom.

– dodał Janusz Cieszyński

Laptop dla ucznia orzeł

Zgodnie z wymaganiami Komisji Europejskiej, laptopy będą miały – oprócz zabezpieczenia w postaci graweru – naklejkę z logo Unii Europejskiej oraz informacją o tym, że urządzenie zostało zakupione w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Wyrównywanie szans dzieci i młodzieży to jeden z fundamentów nowoczesnego społeczeństwa, dla którego wiedza stanowi podstawowy czynnik rozwoju gospodarczego. Zakupione komputery zostaną dostarczone bezpośrednio do organów prowadzących szkoły. W tym roku komputery trafią także do nauczycieli, a prawo do otrzymania sprzętu zostanie zagwarantowane na kolejne lata.

– przypomina resort cyfryzacji w swoim komunikacie

Zobacz: Rząd stawia na swoim. Skargi w sprawie laptopów odrzucone
Zobacz: Rząd rozdaje Polakom laptopy. Znamy kolejne szczegóły

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: TomaszKudala / Shutterstock.com, Gold Picture / Shutterstock.com, Cyfryzacja KPRM

Źródło tekstu: Cyfryzacja KPRM

Przewiń w dół do następnego wpisu