DAJ CYNK

Procesor AMD Ryzen zdobywa kolejny rekord świata

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Procesor AMD Ryzen zdobywa kolejny rekord świata

AMD ma powód do zadowolenia. Jeden z tegorocznych procesorów od Czerwonych został użyty do ekstremalnego podkręcania osiągając fenomenalne rezultaty.
 

Na rynku od dawna mamy tylko dwóch liczących się producentów procesorów komputerowych. Dostarczają oni swoje rozwiązania zarówno do laptopów, komputerów stacjonarnych, serwerów, jak i konsol. Mowa oczywiście o AMD oraz Intelu. Raz jedna, raz druga firma wysuwa się na prowadzenie.

Ekstremalne podkręcanie wymagało użycia ciekłego azotu

Tym razem świętować mogą Czerwoni, bowiem jeden z ich procesorów zdobył rekord świata w podkręcaniu. Co więcej nie jest to jednostka konsumencka, a rozwiązanie do stacji roboczych. Mowa o AMD Ryzen Threadripper Pro 5995WX, który podkręcono do zawrotnych 5150 MHz.

AMD Ryzen Threadripper Pro 5995WX to 64-rdzeniowy i 128-wątkowy procesor oferujący taktowanie 2,7 GHz bazowo i do 4,5 GHz w trybie boost. Jest to tegoroczna jednostka korzystająca z gniazda AMD sWRX8, a więc wymagająca specjalnych, drogich płyt głównych.

Procesor AMD Ryzen zdobywa kolejny rekord świata

Znanemu tajwańskiemu overclockerowi o pseudonimie "TSAIK" udało się podkręcić omawiany procesor do ponad 5,15 GHz przy napięciu 1,1 V. Wykorzystano do tego płytę główną MSI WS WRX80, moduły RAM DDR4 3200 MHz CL 14 od Corsaira i system Windows 10. CPU wymagało chłodzenia ciekłym azotem.

Procesor AMD Ryzen zdobywa kolejny rekord świata

W rezultacie jednak udało się pobić rekord świata w popularnym programie testowym Cinebench R23. Podkręcony AMD Ryzen Threadripper Pro 5995WX zanotował tutaj zawrotne 116 142 punktów dla wydajności wielowątkowej.  To o 11 000 punktów więcej niż wcześniejszy rekord uzyskany przez Amerykanina o pseudonimie "Splave" na procesorze AMD Ryzen Threadripper 3990X.

Zobacz: Pokazano światu procesor AMD Ryzen 7000 i dysk SSD PCIe 5.0
Zobacz: Chieftec prezentuje obudowę dla fanów małego retro

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: HWBot

Źródło tekstu: oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu