DAJ CYNK

GeForce RTX 4090 niebezpiecznie szybko łamie hasła

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

GeForce RTX 4090 błyskawicznie łamie hasła i zabezpieczenia

Ekspert od bezpieczeństwa sprawdził możliwości karty GeForce RTX 4090 w łamaniu haseł. Nowa konstrukcja NVIDII radzi z tym sobie niebezpiecznie szybko.

Nie od dzisiaj wiadomo, że karty graficzne — chociaż trudno porównywać jeden do jednego — mają większą moc obliczeniową od procesorów. To między innymi dlatego właśnie to GPU są wykorzystywane do wydobywania wielu kryptowalut, co przecież wiąże się z wykonywaniem skomplikowanych obliczeń. Grafiki mogą posłużyć też do łamania haseł, a GeForce RTX 4090 radzi z tym sobie wyśmienicie.

GeForce RTX 4090 szybko łamie hasła

Możliwości nowej karty graficznej NVIDII sprawdził ekspert od bezpieczeństwa Sam Croley. Wykorzystał on program Hashcat v6.2.6 (w trybie benchmark), który często jest wykorzystywany do zgadywania haseł przez administratorów czy innych specjalistów z branży. Wyzwaniem było narzędzie do uwierzytelniania Microsoft NTLM (New Technology LAN Manager) oraz Bcrypt.

Okazuje się, że GeForce RTX 4090 radzi sobie ponad 2 razy lepiej w zgadywaniu haseł niż jego poprzednik, czyli GeForce RTX 3090. Nowa karta uzyskuje wyniki na poziomie 300 GH/s NTLM oraz 200 kh/s w Bcrypt i to bez jakiegokolwiek OC. 

Co to oznacza w praktyce? Gdyby zestawić ze sobą osiem kart graficznych GeForce RTX 4090 to miałyby one wystarczającą moc obliczeniową na wykonanie wszystkich 200 mld iteracji 8-znakowego hasła w zaledwie 48 minut. To 2,5 raza szybciej, niż radzi sobie z tym RTX 3090. Niecała godzina, aby zgadnąć hasło składające się z 8 znaków. Niebezpiecznie szybko. W testach zostały wykorzystane zwykłe, konsumenckie wersje kart RTX 4090.

Zobacz: Karta NVIDIA GeForce RTX 4050 pojawiła się już w Azji
Zobacz: NVIDIA anuluje kartę graficzną GeForce RTX 4080

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Damian Jaroszewski (NeR1o)

Źródło tekstu: TechSpot

Przewiń w dół do następnego wpisu