DAJ CYNK

ASRock schłodzi Twoje SSD jak nikt inny

Przemysław Banasiak

Sprzęt

ASRock schłodzi Twoje SSD jak nikt inny

Planujesz kupno nośnika półprzewodnikowego nowej generacji? Boisz się o spadek wydajności pod długotrwałym obciążeniem? W takim razie ASRock ma coś dla Ciebie!

 

Zarówno procesory AMD Ryzen 7000 jak i Intel Alder Lake oraz Raptor Lake obsługują nowy interfejs PCI Express 5.0. Standard ten oferuje dwa większa przepustowość aniżeli dotychczasowe PCIe 4.0. Ma to największe znacznie w przypadku najlepszych kart graficznych oraz nośników półprzewodnikowych.

Chłodzenie ASRocka ma kosztować około 130 złotych

Flagowe SSD PCIe 5.0 zaoferują wydajność do 14 GB/s (14 000 MB/s). Już pierwsze modele nowej generacji oscylują w granicach 10 - 12 GB/s. Niestety opisywane nośniki mają znacznie większy pobór mocy, a więc i wyższe temperatury po obciążeniem. Konieczne jest więc ich schłodzenie by zapobiec thermal throttlingowi.

ASRock Blazing M.2 Gen 5 Fan-Heatsink to jak mało ambitna nazwa sugeruje układ chłodzenia dla SSD z interfejsem PCI Express 5.0, który wyposażono w metalowy radiator oraz mały wentylator. Do tej pory dołączany był on do flagowych płyt producenta, ale teraz trafi również do samodzielnej sprzedaży.

ASRock schłodzi Twoje SSD jak nikt inny

Mamy tutaj do czynienia z żebrowanym, aluminiowym radiatorem oraz 30-milimetrowym wentylatorem PWM. "Śmigło" zapewnia przepływ powietrza do 4,92 CFM, a więc znacznie więcej niż proponowane przez konkurencję wentylatory 20-milimetrowe. Zakres RPM kontrolowany jest przez użytkownika.

ASRock schłodzi Twoje SSD jak nikt inny

Do wyboru jest pięć różnych wariantów - dwa srebrne, dwa czarne i wersja Taichi. Różnią się one wysokością radiatora. ASRock stworzył je z myślą o swoich płytach głównych z chipsetami Intel Z790, AMD X670E oraz AMD B650(E). Niewykluczone jednak, że będa pasowały również do platform innych producentów.

ASRock schłodzi Twoje SSD jak nikt inny

ASRock Blazing M.2 Gen 5 Fan-Heatsink powinien trafić do sprzedaży lada moment. Sugerowana cena ma wynosić około 30 dolarów, czyli około 130 złotych. To całkiem tanio patrząc na ceny SSD PCIe 5.0.

ASRock schłodzi Twoje SSD jak nikt inny

Zobacz: AMD kolejny raz zawodzi. Premiera nowych procesorów opóźniona
Zobacz: Intel Meteor Lake-S anulowane. Ich miejsce zajmą Intel Arrow Lake-S

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: ASRock, Wccftech

Źródło tekstu: TechpowerUP, oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu