DAJ CYNK

Wpadają Polakom do domu i wlepiają kary. Nie chodzi o telewizor

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Prawo, finanse, statystyki

Wpadają Polakom do domu i wlepiają kary. Nie chodzi o telewizor

Nie masz telewizora ani radia, więc nie płacisz abonamentu radiowo-telewizyjnego? Błąd. Według sądu i tak musisz płacić. Prawdopodobnie.

Abonament radiowo-telewizyjny powinno płacić każde gospodarstwo, które ma na wyposażeniu telewizor lub odbiornik radiowy. Jednak czy na pewno? Okazuje się, że nie. Sąd jest innego zdania, a co by nie mówić, jego wyrok ma raczej kluczowe znaczenie.

Abonament RTV bez telewizora

Naczelny Sąd Administracyjny wydał 7 marca 2023 roku wyrok, w który wskazuje, że:

Opłatę abonamentową pobiera się w celu umożliwienia realizacji misji publicznej i powiązana jest ona z możliwością korzystania z publicznego radia i telewizji, a nie z faktycznym wykorzystaniem tej możliwości na konkretnym typie urządzenia.

To niezwykle ważne stwierdzenie, ponieważ określa, że abonament rtv powinniśmy płacić za samą możliwość oglądania lub słuchania publicznych stacji. Jednocześnie nie wskazuje na konkretne urządzenia, więc pod definicję podchodzą też komputery stacjonarne, laptopy, tablety, ale też smartfony, w końcu na nich również możemy słuchać radio lub oglądać telewizję.

Podobnego zdania jest Poczta Polska, której pracownicy są odpowiedzialni za kontrolę firm i gospodarstw domowych, które nie płacą abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Wszyscy użytkownicy, którzy oglądają telewizję lub słuchają radia za pomocą komputera, telefonu, tabletu lub innych urządzeń wielofunkcyjnych, muszą dokonać rejestracji i opłacić abonament.

- powiedział przedstawiciel Poczty Polskiej w rozmowie z TVN24 Biznes.

Dlatego też nawet jeśli nie masz telewizora lub radia, to abonament prawdopodobnie i tak powinieneś płacić, bo masz smartfon, tablet lub komputer, które również umożliwiają odbiór kanałów TVP lub Polskiego Radia. Być może już niedługo abonament zostanie zastąpiony opłatą audiowizualną, która będzie pobierana razem z podatkami, więc nie da się jej uniknąć.

Zobacz: Pukają do drzwi i wlepiają Polakom kary. Rekord to 147 tys. zł

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: kpakook / Shutterstock.com

Źródło tekstu: TVN24, oprac. własne