Popularne zioło zapobiega chorobie Alzheimera. Nowe odkrycie naukowców

Nic tak nie cieszy, jak dobre wiadomości z dziedziny nauki i zdrowia. Okazuje się, że ukryty związek w popularnym rozmarynie może skutecznie pomóc w walce z chorobą Alzheimera. 

Anna Kopeć (AnnaKo)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Popularne zioło zapobiega chorobie Alzheimera. Nowe odkrycie naukowców

Na horyzoncie pojawiło się nowe podejście do leczenia choroby Alzheimera, zainspirowane związkiem chemicznym, występującym w popularnych ziołach. Chodzi o kwas karnozowy, którego znajdziemy w rozmarynie i szałwii. Znany jest on ze swoich właściwości przeciwutleniających oraz przeciwzapalnych. Ma on jednak jedną wielką wadę - w czystej postaci jednak jest niestabilny. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Teraz jednak to się może zmienić. Naukowcom z Kalifornii udało się w końcu zsyntetyzować stabilną pochodną związku, która dała bardziej niż obiecujące wyniki w badaniach przeprowadzonych na myszach. U tych zwierząt, którym podawano stabilną pochodną, zaobserwowano poprawę pamięci, zwiększenie synaps neuronowych, zmniejszenie stanu zapalnego i wydalanie większej ilości toksycznych białek, powiązanych z chorobą Alzheimera. 

Obejmuje to wiele objawów choroby Alzheimera, która prowadzi w wielu przypadkach do zniszczenia dużej liczby synaps, przerywając tym samym kluczowe szlaki komunikacyjne neuronów. Jednym z najbardziej zauważalnych efektów tego całego procesu jest właśnie utrata pamięci. 

Przeprowadziliśmy wiele różnych testów pamięci i wszystkie one uległy poprawie po podaniu leku. Nie tylko spowolnił sytuację, ale także ją poprawił, przywracając do normalnego poziomu.

- mówi neurobiolog Stuart Lipton ze Scripps Research Institute. 

Największym wyzwaniem, z jakim musieli zmierzyć się badacze, było uzyskanie stabilnej formy kwasu karnozowego, który utrzymałby się w mózgu na tyle długo, żeby wywołać pożądany efekt. Po licznych testach, znaleźli oni odpowiednią formę diacetyloiwaną (diAcCA). 

Wszystkie wyniki dotychczasowych badań są bardzo obiecujące, choć jeszcze wciąż są na wczesnym etapie. Teraz będą przeprowadzane badania kliniczne, które potwierdzą, czy diAcCA będzie dawało takie same efekty w mózgach ludzkich.