Krokodyl z Bełchatowa zaburzył pracę kopalni. Naukowcy świętują sukces

A właściwie nie sam krokodyl, bo ten nie żyje od około 17 milionów lat, a naukowcy, którzy znaleźli jego ząb podczas badań. I chociaż jest to sensacyjne odkrycie w świecie naukowym, to właśnie kopalnia Bełchatów jest jednym z tych miejsc, gdzie są największe szanse na takie znaleziska.

Paweł Maretycz (Maniiiek)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Krokodyl z Bełchatowa zaburzył pracę kopalni. Naukowcy świętują sukces

Krokodyl z Bełchatowa żył i polował w Miocenie. Jest to epoka, w której występowała znaczna aktywność tektoniczna na terenie południowej i centralnej Polski. Z tego też powodu powstawały tu zapadliska tektoniczne, które zwykle były wypełniane wodą. To dało idealne warunki do rozwoju roślinności. To właśnie temu zawdzięczamy złoża węgla w tym obszarze. Oczywiście miejsca te były także atrakcyjne dla fauny wodnej i wodno-lądowej. Do tej drugiej grupy zaliczamy natomiast krokodyle.

Dalsza część tekstu pod wideo

Odkrycie Krokodyla z Bełchatowa

Współcześnie zaś podczas badań na terenie Pola Szczerców kopalni Bełchatów naukowcy z Wydziału Geologii i Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Paleobiologii PAN i PAN Muzeum Ziemi oraz Morawskiego Muzeum Ziemskiego poszukiwali szczątków kręgowców żyjących dawniej na tym obszarze. Początkowo myśleli, że udało im się odnaleźć kawałek kości jakiegoś zwierzęcia. Później się jednak okazało, że była to płytka skórna krokodyla, czyli osteoderm.

Lekka niedogodność dla pracy kopalni

Oczywiście same poszukiwania miały także pewien wpływ na samą pracę kopalni. Jak podkreślił dr Marcin Górka z Wydziału Geologii UW:

Wizyty w kopalni zawsze są związane z zagrożeniem. Zdajemy sobie sprawę, że dla pracowników i dyrekcji jesteśmy pewnym obciążeniem. Muszą oni dbać o nasze bezpieczeństwo, a przy okazji nieco odrywamy ich od obowiązków. Jesteśmy więc niesłychanie wdzięczni za umożliwienie nam tej pracy.

Oczywiście takie odkrycie tylko zachęca naukowców do dalszych badań. Kto wie, jaką bestię sprzed milionów lat uda im się odkryć następnym razem?