Coraz więcej ludzi prosi ChatGPT o porady tego typu. Nie dziwne

I choć wiążą się one z niemałym ryzykiem, to coraz więcej osób prosi chatboty o porady medyczne. Powody są w zasadzie dwa i po przemyśleniu właściwie wcale aż tak bardzo nie dziwią. 

Anna Kopeć (AnnaKo)
4
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Coraz więcej ludzi prosi ChatGPT o porady tego typu. Nie dziwne

Coraz więcej osób zwraca sie ku generatywnej sztucznej inteligencji, aby im pomogła w codziennym życiu, także tym dotyczącym zdrowia. Najbardziej rozpowszechnionym i lubianym narzędziem jest ChatGPT. Nic w tym dziwnego, daje on dostosowane, na ogół wiarygodnie brzmiące odpowiedzi na każde pytanie i to nawet za darmo. 

Dalsza część tekstu pod wideo

W okresie największej zachorowalności ludzie mają jeszcze większą potrzebę dowiedzieć się nieco więcej o swoim zdrowiu. I choć wiemy doskonale o tym, że odpowiedzi chatbota nie zawsze są poprawne, to i tak sięgamy w pierwszej kolejności po porady od niego. Najnowsze badania odnośnie używania chatu w celach zdrowotnych przeprowadzone zostały na australijskich użytkownikach. Badacze chcieli się dowiedzieć kto używa ChatGPT do odpowiadania na pytania odnośnie zdrowia i w jakim celu. 

Kto używa ChatGPT i o co pyta?

Badania zostały przeprowadzone na grupie 2000 użytkowników. Jedna na dziesięć z badanych osób zapytała o zdrowie ChatGPT. I choć respondenci twierdzili, że średnio ufają chatbotowi - w skali do 5, oceniali trafność jego odpowiedzi na 3, to jednak chętnie korzystali z jego porad. Największą zaletą ChatGPT jest bowiem możliwość natychmiastowego dostarczania informacji o zdrowiu, które są łatwe do zrozumienia. Szybkość i ten prosty język w odpowiedzi na ogólne pytania, to coś, co pytający najbardziej sobie cenią. 

Korzystały z niego głównie osoby, którym trudniej jest uzyskać dostęp do tradycyjnych form informacji o zdrowiu - głównie osoby o niskim poziomie wiedzy zdrowotnej, urodzone w kraju nieanglojęzycznym, posługujące się w domu innym językiem niż angielski. ChatGPT pytany był o stan zdrowia, o znaczenie konkretnych objawów lub rozumienie terminów medycznych. Ponad połowa badanych osób zadawała pytanie, które zazwyczaj wymagałoby porady lekarskiej. 

Dlaczego to ważne?

Wszystko wskazuje na to, że liczba osób korzystających z generatywnej AI w celu uzyskania informacji zdrowotnej jedynie wzrośnie. A jeśli weźmiemy pod uwagę inne narzędzia, typu Google Gemini, Meta AI to może okazać się że liczba pytających o te kwestie jest już teraz całkiem pokaźna. Należy inwestować w usługi - zarówno te ludzkie, jak i maszynowe, aby informacje te były jak najbardziej wiarygodne. Należy badać jakie pytania użytkownicy zadają narzędziom AI i połączyć je z odpowiednimi usługami. Bo sztuczna inteligencja będzie z nami na stałe, razem z całym pakietem - szansami i zagrożeniami.