Ratowanie życia będzie łatwiejsze. Rozpoczęto drukowanie organów

Tworzenie biomateriałów w warunkach laboratoryjnych już znamy, ale teraz przyszła pora na całe narządy ludzkie w 100% zgodne z organizmem biorcy.

Przemysław Banasiak (Yokai)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Ratowanie życia będzie łatwiejsze. Rozpoczęto drukowanie organów

Naukowcy z uniwersytetu w Hongkongu dokonali przełomu w dziedzinie druku 3D, pracując nad nową technologią pozwalająca na tworzenie funkcjonalnych organów. Choć drukarki 3D już wcześniej potrafiły tworzyć przedmioty z nietypowych materiałów, to do tej pory drukowanie działających fragmentów ludzkich narządów pozostawało poza zasięgiem.

Dalsza część tekstu pod wideo

Do rozpoczęcia operacji wystarczy wymaz z jamy ustnej

Zespół z HKUMed pod kierownictwem profesora Michaela Chana opracował system łączący druk 3D z hodowlą tkanek w laboratorium. Kluczowym elementem tej technologii są organoidy – miniaturowe narządy powstające z komórek macierzystych pacjenta. Dzięki temu tworzone tkanki są nie tylko funkcjonalne, ale też genetycznie zgodne z organizmem biorcy, co znacząco obniża ryzyko odrzutu przeszczepu.

Autorzy wyjaśniają, że choć druk biomateriałów nie jest nowością, to dotychczas brakowało w nich żywych komórek charakterystycznych dla konkretnych organów. Zastosowanie organoidów rozwiązuje ten problem. Tworzenie ich zaczyna się od zwykłego wymazu z jamy ustnej, który dostarcza wystarczającej ilości materiału genetycznego do dalszej hodowli.

Obecnie badacze skupiają się na rekonstrukcji dróg oddechowych, jednak w przyszłości planują rozszerzyć zakres działań na inne części ciała. Technologia ta może również służyć do testowania reakcji pacjenta na leki przed ich podaniem, co ma potencjał zrewolucjonizować medycynę.