DAJ CYNK

Najniebezpieczniejszy Internet od lat? Rekordowa liczba ataków w kraju

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Bezpieczeństwo

Liczba cyberataków rośnie na całym świecie. Polska nadal jest pod tym względem stosunkowo bezpieczna, lecz coraz mniej. W drugim kwartale 2023 roku odnotowano drastyczny wzrost hakerów i oszustów w naszym kraju.

Dalsza część tekstu pod wideo
 

Z danych udostępnionych przez Check Point Research wynika, że w drugim kwartale 2023 roku nastąpił ośmioprocentowy wzrost średniej liczby ataków na świecie. Organizacje atakowane są co tydzień aż 1258 razy i jest to najwyższa wartość odnotowana przez Check Point Research ostatnich dwóch latach.

Kogo atakują cyberprzestępcy?

Wciąż głównym celem jest sektor edukacji/badań, który doświadczył średnio 2179 ataków na organizacje tygodniowo. Oznacza to jednak 6-proc. spadek w porównaniu z drugim kwartałem 2022 roku. Drugim najczęściej atakowanym był sektor rządowy/wojskowy, ze średnio 1772 atakami tygodniowo (+9 proc.), a trzecim sektor opieki zdrowotnej ze średnią 1744 ataków tygodniowo, z aż 30 proc. wzrostem w ujęciu rocznym. Największych przyrostów doświadczył sektor sprzedaży detalicznej i hurtowej oraz consultingowy – dane Check Pointa mówią w obu przypadkach o 38-proc. wzroście w porównaniu z drugim kwartałem 2022 roku.

Polska na celowniku cyberprzestępców

Hakerzy coraz częściej atakują kraje afrykańskie (+23 proc.), które doświadczają średnio 2164 ataki tygodniowo. Region Azji i Pacyficu (APAC), atakowany jest równie chętnie – 2046 ataków w tygodniu oznacza 22 proc. wzrost względem tego samego okresu 2022 roku. Najmniej ataków obserwowanych jest w Ameryce Północnej, średnio 1011 (+18 proc.).

Europa w drugim kwartale roku doświadczyła 1013 ataków (+5 proc.) Więcej ataków niż wynosi średnia europejska odnotowano w Polsce - 1108. Zatrważający jest jednak przyrost ataków na polskie organizacje, który wynosi aż 33%. Szczególnie niepokojącym faktem jest rosnące znaczenie ataków ransomware na Polskie organizacje. W 2022 roku przeciętny okup za odszyfrowanie danych kosztował polskie przedsiębiorstwa średnio 670 tys. zł. W skrajnych przypadkach straty przedsiębiorstw szacowane były nawet na blisko 30 mln złotych.

Zobacz: Bestia, nie hulajnoga. RIDER Monster Turbo wjeżdża na ulice miast
Zobacz: Jesteś fanem anime Evangelion? ASUS ma coś dla Ciebie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Materiały prasowe oprac. własne