TEMU sprzedaje nielegalne produkty. Nawet 15,6 mld zł kary

TEMU narusza Akt o Usługach Cyfrowych (DSA) w związku z nielegalnymi produktami na swojej platformie — wynika ze wstępnego raportu opublikowanego przez Komisję Europejską. Firmie grozi astronomiczna kara.

Dominik Krawczyk (dkraw)
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
TEMU sprzedaje nielegalne produkty. Nawet 15,6 mld zł kary

Kupujesz na TEMU? Możesz być w niebezpieczeństwie

Dowody wykazały, że istnieje wysokie ryzyko, iż konsumenci w UE napotkają na platformie nielegalne produkty. Analiza tak zwanej „tajemniczej kontroli zakupowej” przeprowadzonej przez Komisję wykazała, że osoby robiące zakupy na Temu bardzo często trafiają na niezgodne z prawem towary, takie jak zabawki dla dzieci czy drobną elektronikę.

Dalsza część tekstu pod wideo

31 października 2024 Komisja wszczęła postępowanie przeciwko Temu. Dochodzenie prowadzone jest we współpracy z krajowymi koordynatorami ds. usług cyfrowych, służbami celnymi, organami nadzoru rynku oraz innymi odpowiednimi podmiotami.

Dalsze kroki

Przedstawione dziś przez Komisję wstępne ustalenia nie przesądzają o ostatecznym wyniku postępowania, gdyż Temu obecnie ma możliwość skorzystania z prawa do obrony, wglądu w akta Komisji oraz odpowiedzi na wstępne ustalenia na piśmie.

Jeśli wstępna opinia Komisji zostanie potwierdzona, będzie mogła ona wydać decyzję o naruszeniu — uznając Temu za winne naruszenia artykułu 34 DSA. Taka decyzja może skutkować nałożeniem kary finansowej do 6% globalnych rocznych obrotów firmy oraz nakazaniem wdrożenia środków naprawczych.

W 2024 roku TEMU wygenerował na całym świecie około 70,8 mld dolarów przychodów, rozmawiamy więc o karze rzędu nawet 4,25 mld dolarów (około 15,6 mld zł). Decyzja o naruszeniu może również skutkować zwiększonym nadzorem, by zapewnić przestrzeganie środków zaradczych przez dostawcę.