DAJ CYNK

Miliony Polaków używają tego programu. Koniecznie go zaktualizuj

Przemysław Banasiak

Aplikacje

Miliony Polaków używają tego programu. Koniecznie go zaktualizuj

Popularny program używany przez miliony Polaków miał krytyczną lukę bezpieczeństwa. Problem został już rozwiązany, a my wyjaśniamy o co chodziło.

 

Każdy komputer wygląda nieco inaczej. Zarówno gdy chodzi o podzespoły w środku, jak i oprogramowanie. Są jednak na rynku takie aplikacje, które kojarzy niemal każdy i swoją popularnością przyćmiewają inne. Jedną z nich jest Acrobat Reader od Adobe, czyli bezpłatna przeglądarka PDF.

Używasz aplikacji Adobe? Pora na aktualizację!

Okazuje się, że ten popularny program miał krytyczną lukę bezpieczeństwa z oznaczeniem CVE-2023-26369. Pozwalała ona na wykonanie dowolnego kodu przez atakującego poprzez tzw. słabość zapisu poza granicami. Problem dotyczył zarówno użytkowników systemu Windows, jak i MacOS.

Na szczęście sytuacja została opanowana, a Adobe wydało niezbędną poprawkę zabezpieczeń. Co więcej sam atak należał co prawda do grupy tych o niskim stopniu złożoności, bez konieczności posiadania uprawnień w systemie, ale wymagał fizycznego dostępu do komputera.

Adobe załatało również luki bezpieczeństwa w nieco mniej popularnych usługach jak Connect (CVE-2023-29305 i CVE-2023-29306) czy Experience Manager (CVE-2023-38214 i CVE-2023-38215), które mogły być wykorzystane do przeprowadzanie ataków typu cross-site scripting (XSS).

Pozwalały one na nieautoryzowany dostęp do plików cookie, tokenów sesji i innych poufnych informacji przechowywanych przez przeglądarki. Użytkownikom oprogramowania Adobe zaleca się jak najszybsze zaktualizowanie aplikacji do najnowszych wersji.

Zobacz: Steam Deck o kilkaset złotych taniej? Tak i to bez kombinowania
Zobacz: Wyniki są jednoznaczne. Intel zostawia AMD daleko w tyle

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: BleepingComputer, oprac. własne