UOKiK chce nowego podatku. Ciekawe kto go zapłaci
Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, twierdzi, że powinniśmy wprowadzić nowy podatek dla banków. W teorii miałby on odciążyć kredytobiorców.

Jeśli chociaż w minimalnym stopniu interesujecie się finansami, to wiecie, że banki w Polsce przeżywają złote czasy. Wysoka inflacja w połączeniu z wysokimi stopami procentowymi przełożyły się na rekordowe zyski sektora finansowego. Zdaniem prezesa UOKiK powinniśmy to wykorzystać i wprowadzić dodatkowy podatek dla banków — informuje Bankier.pl.
Nowy podatek dla banków
Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, uważa, że powinniśmy wprowadzić podatek od nadzwyczajnych zysków banków. Ten byłby płacony tylko w momencie, w którym instytucje finansowe osiągnęłyby bardzo wysokie zyski.



Jesteśmy w sytuacji, w której konsumenci mierzą się ze skutkami inflacji i konsekwencjami bardzo wysokich stóp procentowych, co przekłada się na absolutnie nadzwyczajne zyski po stronie sektora bankowego. Te zyski, m.in. za zeszły rok, powinny być przede wszystkim wykorzystane do uporządkowania tego sektora. Mam tu na myśli choćby całkowite rozwiązanie kwestii kredytów frankowych. Widziałbym nowe otwarcie w tym obszarze.
Zdaniem Chróstnego podatek od nadzwyczajnych zysków banków ulżyłby konsumentom. Wpływy z niego mogłyby zostać przeznaczone na wsparcie osób w najtrudniejszej sytuacji. Poza tym uważa, że banki w ten sposób zostałyby zachęcone do obniżania cen, aby zmniejszyć efektywną skalę opodatkowania.
Prezes UOKiK opowiada się też za przepisami, dzięki którym ograniczone zostałyby mechanizmy wypłat dywidendy za granicę. Zwraca uwagę, że w Polsce jest najwyższe oprocentowane kredytów w strefie euro, więc zagraniczni inwestorzy właśnie u nas notują najwyższe zyski. Tymczasem dzięki pieniądzom dałoby się zbudować fundament stabilności sektora finansowego.
Prezes UKOiK nie jest jedyną osobą, która popiera wprowadzenie takiego podatku. Podobny pomysł miała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jednak jej zdaniem wpływy mogłyby zostać przeznaczone na obronność.