DAJ CYNK

Capcom Home Arcade: Domowy automat ze Street Fighterem i innymi klasykami

Dodane przez: Anna Rymsza

Kategoria: Testy sprzętu

Interakcje: 13844

Konsola Capcom Home Arcade

Capcom Home Arcade wygląda jak front automatu arcade. Na pewno poznasz ten układ przycisków i gałek. Z konsolą firmowaną przez Capcom, zamiast stać przy szafie połykającej złotówki, możecie siedzieć na własnej kanapie. 

Capcom Home Arcade: Specyfikacja

Capcom Home Arcade wygląda jak duże logo studia Capcom. Konsola ma 24 cm szerokości, 75 cm długości i 15 cm wysokości, do tego jest dobrze dociążona. W zestawie znajduje się zasilacz 5 V 2 A z mierzącym 2,5 m kablem USB-microUSB oraz równie długi kabel HDMI. Oba dodatki są w tym samym kolorze, co dół obudowy konsoli. 

Wewnątrz konsoli nie znajduje się oryginalny sprzęt automatów, ale niewielki komputer, na którym uruchamiany jest emulator. To rodzaj programu, który udaje (czyli emuluje) zupełnie inny procesor, pamięć i system operacyjny. To dzięki temu na współczesnym sprzęcie można uruchamiać obrazy gier (ROM-y typu CPS1 i CPS2) sprzed 30 czy 40 lat. 

Capcom wykorzystuje tu gotowe, uniwersalne komponenty. Na płytce, będącej sercem Capcom Home Arcade, znajduje się 4 GB pamięci eMMC firmy Kingston – całkiem sporo jak na potrzeby tej konsolki. Nie ma niestety informacji o tym, jaki procesor został tu zamontowany. Jego radiator jest tak mocno przymocowany, że jeszcze nikt nie odważył się go usunąć. Poza tym na płytce znajduje się kość SDRAM (prawdopodobnie 4 GB, jest też puste miejsce na drugą kość) i moduł WiFi firmy Realtek.

Płytka ma też miejsca na gniazdo na kartę SD i więcej portów USB, ale aktualny system operacyjny konsoli ich nie obsługuje. Na zewnątrz Capcom Home Arcade został wyprowadzony jeden port USB, którego nie ma w opisacch produktu ani w specyfikacji. Jest w nim aktywne zasilanie, ale urządzenia podłączane do niego nie są używane przez system. 

Capcom Home arcade – złącza

Najważniejsze jest to, czym gramy, czyli przyciski i gałka. Capcom nie podaje takich informacji oficjalnie, ale specjaliści pomogli mi zidentyfikować manipulatory. Zostały tu zamontowane przyciski Sanwa OBSF 30 o średnicy 25 mm oraz gałki Sanwa JLF-TP-8YT z 8-kierunkowym ogranicznikiem GT-Y. Elementy sterujące są podłączone do osobnego kontrolera, a on prowadzi sygnały do głównego komputera.

W Capcom Home Arcade wykorzystany został emulator FBAlpha. To program ceniony przez miłośników retro-grania, dostępny za darmo na licencji open source. FBAlpha jest bardzo dobrze zoptymalizowany i można go spokojnie uruchamiać na urządzeniach ze słabym procesorem, a w efekcie zaoszczędzić na sprzęcie. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Wł.

Przewiń w dół do następnego wpisu