Zegarki Huawei Watch 3: piękne i coraz bardziej smart. Mają nowe, fajne aplikacje
Smartwatche dojrzewają, przestały być gadżetami dla garstki fascynatów technologii. Stały się urządzeniami, bez których wielu nas nie wyobraża sobie codziennego życia – używamy ich do organizacji pracy, do mierzenia aktywności sportowych czy do monitorowania zdrowia. Taka jest też seria zegarków Huawei Watch 3, a wraz z nowymi aplikacjami ich funkcjonalność jeszcze bardziej wzrasta.

Tegoroczna seria Huawei Watch 3 i Watch 3 Pro udowodniła, że smartwatche mogą być piękne, wykonane ze szlachetnych materiałów i zasługują na to, by je nosić z taką samą satysfakcją, jak markowe zegarki analogowe.
Tytan, stal nierdzewna, szafirowe szkło…
Pod względem wyglądu i jakości wykonania zegarki Huawei Watch 3 i Watch 3 Pro zdecydowanie wyróżniają się na sklepowych półkach. Ich koperty wykonane są ze stali nierdzewnej (Watch 3) lub stopu tytanu klasy lotniczej (Watch 3 Pro), mają też przyjazne dla skóry szklano-ceramiczne spody. Emanujące żywymi kolorami wyświetlacze AMOLED chronione są przez szkło szafirowe, gwarantujące wysoką odporność na uszkodzenia.



Całość jest wykończona z dużą finezją, krawędzie wokół tarcz i mocowań pasków są misternie przycięte, podobne wrażenie robią przycisk funkcyjny i obrotowa koronka. Koronka to zresztą swoisty wyróżnik zegarków z serii Huawei Watch 3 – jej obrotom towarzyszy sugestywna wibracja, przypominająca działanie fizycznego mechanizmu.
Bogaty zestaw czujników pozwala na pomiar tętna w technologii TrueSeen 4.5+, zapewnia całodobowe monitorowanie natlenienia krwi, umożliwia analizę stresu i jakości snu, mierzy temperaturę i wykrywa niebezpieczne dla życia upadki. Aktywni użytkownicy docenią bogaty zestaw ponad 100 trybów sportowych.
Treningi w terenie za pomocą zegarków Huawei Watch 3 i Watch 3 Pro ułatwia wbudowany odbiornik geopozycjonowania łączący systemy GPS, GLONASS, Galileo, Beidou i QZSS. Dzięki funkcji eSIM, w trakcie aktywności na świeżym powietrzu można prowadzić rozmowy telefoniczne bez konieczności noszenia ze sobą smartfona. W razie potrzeby da się też odpisać na SMS-a. Fajną opcją jest także to, że przez aplikację Zdrowie można wgrać do pamięci zegarka pliki z muzyką i słuchać ich na treningu, zostawiając telefon w domu.
Takich funkcji w zegarkach Huawei Watch 3 i Watch 3 Pro jest zresztą więcej – przydatna jest na przykład obsługa za pomocą gestów, dzięki którym łatwo odrzucimy niechciane połączenie telefoniczne. Jednak szczególną cechą tej serii jest system HarmonyOS, sklep AppGallery i rosnąca liczba aplikacji.
Aplikacje, aplikacje, coraz więcej aplikacji…
Zegarki Huawei od pierwszego modelu były cenione za wysoką jakość wykonania, ładny interfejs bazujący na systemie LiteOS, wielość ciekawych funkcji, a także przystępne ceny. Najbardziej wymagający użytkownicy mogli jednak czuć pewien niedosyt i chcieli otrzymać jeszcze więcej: możliwość dodawania własnych aplikacji, żeby zegarki były bardziej „smart”. Producent wsłuchał się w potrzeby użytkowników i szybko zaproponował rozwiązanie.
W 2021 roku zadebiutował na rynku nowy system operatora – HarmonyOS 2.0. Jest to skalowalne, wieloplatformowe oprogramowanie Huawei, które w zależności od potrzeb może pracować na każdym urządzeniu producenta – począwszy od telewizorów, przez smartfony i tablety, na elektronice noszonej skończywszy. Stanowi też element całego ekosystemu firmy opartego na Huawei Mobile Services (HMS).
HarmonyOS 2.0 w wersji na zegarki trafił do smartwatchy Huawei Watch 3 i Watch 3 Pro. Twórcy systemu zachowali ceniony przez użytkowników interfejs, znany ze starszych generacji zegarków Huawei, więc wygoda obsługi pozostała na tym samym, wysokim poziomie. Najważniejsze zmiany zaszły głębiej, w strukturze systemu. Przede wszystkim w menu zegarków pojawił się sklep AppGallery, którym można także zarządzać z poziomu sparowanego smartfonu.
To prawdziwy przełom! Dzięki tej zmianie modele Huawei Watch 3 i Watch 3 Pro stały się prawdziwymi smartwatchami dla najbardziej wymagających. Liczba aplikacji na zegarek, które dostępne są w AppGallery, nieustannie rośnie. Wśród nich są także polskie propozycje takie jak Airly, Listonic, iTaxi czy Empik Music, wkrótce zadebiutują także AutoMapa, Radio ZET, Antyradio, Tok FM, Radio Złote Przeboje i wiele innych.
Przyjrzyjmy się bliżej pierwszym czterem z wymienionych.
Listonic – zakupowa pomoc na nadgarstku
Idziesz do sklepu, kupujesz chleb, ser, owoce, sok pomarańczowy i czekoladę. Stoisz 20 minut w kolejce, po przyjściu do domu okazuje się, że brakuje jeszcze mleka, sałaty, płynu do prania i bateryjek AAA. No bo kto by tam spamiętał te wszystkie szczegóły…? I tu z pomocą przychodzi aplikacja Listonic. To narzędzie dobrze znane ze smartfonów, ale trzymanie koszyka w jednej ręce, a w drugiej telefonu i jednocześnie wybieranie produktów nie jest łatwą sprawą.
Listonic w zegarku Huawei Watch 3 rozwiązuje ten problem. Wystarczy tylko zajrzeć do AppGallery, zainstalować apkę w telefonie i na zegarku. Po sparowaniu obydwu urządzeń smartfon można użyć do stworzenia listy zakupów. Wystarczy dodać ten przykładowy chleb i ser, a do tego zapomniane bateryjki i wszystko, czego tam jeszcze w domu brakuje. Po zsynchronizowaniu aplikacji ze smartwatchem nie pozostaje nic, tylko zagłębić się między sklepowe półki, wybierając produkty na podstawie listy z ekranu Huawei Watch 3. Dołożone zakupy można od razu odhaczyć na nadgarstku. Wszystko jest proste, wygodne, a codzienne czynności od razu stają bardziej przyjemne.
Airly – analiza powietrza na wyciągnięcie dłoni
Inna ciekawa aplikacja, zintegrowana z HMS i dostępna dla zegarkowego HarmonyOS to Airly. Dzięki niej można dokładnie, w czasie rzeczywistym sprawdzić jakość powietrza oraz ilość zanieczyszczeń w najbliższej okolicy. Możemy także sprawdzić prognozę zanieczyszczeń na najbliższe 24 godziny. Co ważne, aplikacja dla Watcha 3 nie wymaga logowania ani synchronizacji z wersją smartfonową – może działać niezależnie na zegarku.
Do czego się może przydać Airly w smartwatchu? Aplikację docenią mieszkańcy miast i regionów z dużym stopniem zanieczyszczenia powietrza. Problem smogu staje się zwłaszcza dotkliwy wraz z nadejściem chłodniejszych dni. By zimowy spacer albo trening biegowy nie narażał nas na kontakt ze szkodliwymi składnikami powietrza, wystarczy spojrzeć na zegarek z aplikacją Airly. Wyświetlany jest tam wskaźnik CAQI, czyli uniwersalny indeks zanieczyszczeń.
Huawei Watch 3 prezentuje informację o obecnym stanie powietrza, obrazuje to również kolorowym okręgiem. Im niższa wartość cyfrowa, a kolor bardziej zbliżony do zielonego, tym lepiej. Airly wyśle również powiadomienia, gdy poziom zanieczyszczeń przekroczy normę. Z takim narzędziem na nadgarstku można śmiało udać się na spacer, bez obaw, że nadciąga smog.
Wskazania Airly są bardzo miarodajne – aplikacja korzysta z czujników, badających jakość powietrza w ponad 4500 lokalizacjach.
iTaxi, czyli taksówki w zegarku
Jedną z najciekawszych aplikacji, jakie zadebiutowały w wersji dla serii Huawei Watch 3, jest iTaxi. To bardzo wygodne ułatwienie dla tych, którzy korzystają z taksówek. Co prawda do zamówienia przejazdu niezbędny będzie smartfon wraz z zainstalowaną aplikacją pasażera iTaxi, ale za to zegarek pozwoli w wygodny sposób monitorować status zamówionego kursu, bezpośrednio z nadgarstka. Użytkownik otrzyma więc informację, że kierowca już do niego jedzie i ile minut to zajmie. Gdy taksówka pojawi się na miejscu, zegarek wyświetli powiadomienie o tym, że kierowca już czeka, a dodatkowym ułatwieniem będzie numer rejestracyjnym pojazdu.
Monitoring w aplikacji iTaxi trwa też podczas kursu: użytkownik dowie się, o której godzinie dotrze na miejsce, a gdy to się stanie, Huawei Watch 3 powiadomi o zakończeniu jazdy. Co ważne, każda zmiana statusu trwającego zlecenia będzie powodowała wybudzenie zegarka, więc nic nie umknie uwadze pasażera.
Są też inne udogodnienia: w zegarkowej apce użytkownik zobaczy notyfikacje o anulowaniu kursu przez kierowcę, z nadgarstka może też sam anulować złożone zamówienie.
Empik Music
A co powiecie na możliwość słuchania muzyki on-line za pomocą zegarka? Pozwoli na to kolejna, gorąca nowość dla zegarków z serii Huawei Watch 3 – aplikacja Empik Music. Dzięki niej posiadacz smartwatcha zyskuje nieograniczony dostęp do katalogu milionów utworów artystów z całego świata. Z poziomu zegarka można odtwarzać ulubioną muzykę, a także wybierać oraz tworzyć playlisty i albumy. Na poszukiwaczy nowych brzmień czeka sekcja polecanych utworów. Przejrzysty interfejs aplikacji został zoptymalizowany do łatwej obsługi za pomocą wyświetlacza, w każdych warunkach.
Z debiutem zegarkowej aplikacji Empik Music wiąże się też ciekawa promocja: kupując jeden z zegarków Huawei Watch 3, użytkownik otrzyma roczny abonament na dostęp do usługi Empik Music.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Huawei.