DAJ CYNK

Setki milionów rekordów z danymi użytkowników Facebooka wyciekło za sprawą twórców aplikacji na tę platformę

03.04.2019

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5448

Ważne 1

0

Twórcy aplikacji na Facebooka zostawili 540 milionów rekordów z danymi użytkowników serwisu społecznościowego Marka Zuckerberga na publicznie widocznych serwerach w chmurze - podali dziś badacze z zajmującej się bezpieczeństwem firmy UpGuard.

Większy z dwóch zestawów danych pochodzi z meksykańskiej firmy medialnej Cultura Colectiva. Ma on rozmiar 146 GB i zawiera takie informacje, jak aktywność użytkowników Facebooka, nazwy kont i identyfikatory. To łącznie ponad 540 milionów rekordów. Drugi zestaw pochodził z aplikacji o nazwie At the Pool. W tym przypadku liczba rekordów jest mniej imponująca, ale zawierały one bardziej szczegółowe dane osobowe, a także 22 tysiące haseł do kont na Facebooku.

Nie wiadomo, jak długo dane były publicznie dostępne, ani czy i kto mógł je pozyskać z serwerów. Oba zestawy danych zostały znalezione w chmurze firmy Amazon, a dane podobno zostały usunięte po kontakcie naukowców z Facebookiem.

- Zasady Facebooka zabraniają przechowywania informacji z Facebooka w publicznej bazie danych. Po powiadomieniu o problemie, pracowaliśmy z Amazonem, aby usunąć bazy danych. Jesteśmy zobowiązani do współpracy z programistami na naszej platformie w celu ochrony danych osobowych.

- oświadczył rzecznik Facebooka

Facebook został dotknięty ostrą krytyką dotyczącą sposobu udostępniania danych użytkowników serwisu stronom trzecim. Najbardziej znany jest przypadek związany z firmą analityczna Cambridge Analytica, która zbierała informacje o użytkownikach za pośrednictwem pozornie nieszkodliwej aplikacji quizowej. Od tego czasu Facebook ograniczył liczbę aplikacji, które mogą uzyskać dostęp do danych użytkowników.

Zobacz: Facebook trzyma hasła użytkowników w niezabezpieczonym pliku tekstowym
Zobacz: Wystarczył jeden dzień awarii Facebooka i Messengera. Telegram zyskał 3 mln nowych użytkowników
Zobacz: Facebook pod lupą Federalnej Komisji Handlu

W tym przypadku dane zostały udostępnione prawdopodobnie przez pomyłkę, ale problem ten nadal rodzi pytania o to, co się dzieje z informacjami o użytkownikach Facebooka, które są gromadzone przez aplikacje dostępne na tej platformie.

- Dane o użytkownikach Facebooka rozprzestrzeniły się daleko poza granice tego, co dziś może kontrolować Facebook. Połącz tę różnorodność danych osobowych z technologiami pamięci masowej, które często są źle skonfigurowane do publicznego dostępu, a wynikiem tego jest długi ogon danych o użytkownikach Facebooka, które nadal wyciekają.

- napisali badacze z UpGuard

Zobacz: Znajdź TELEPOLIS na Feedly, Facebooku, Twitterze... Podpowiadamy jak nie przegapić żadnej wiadomości
Zobacz: Oprogramowanie szpiegujące w sklepie Google Play pozostawało niewykryte calymi latami
Zobacz: Telefon komórkowy obchodzi dziś 46. urodziny. Pierwsza na świecie była Motorola z modelem DynaTAC 8000X

Źródło tekstu: The Verge

Przewiń w dół do następnego wpisu