DAJ CYNK

Pasmo 800 MHz może być ponownie dostępne. Szansa na duże pieniądze dla budżetu państwa

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 7892

Portal Telko.In relacjonuje, że Sferia zakończyła negocjacje z UKE dotyczące przedłużenia rezerwacji częstotliwości 800 MHz. To oznacza, że kawałek bardzo cennego pasma może być ponownie do kupienia.

Negocjacje w sprawie przedłużenia rezerwacji częstotliwości 800 MHz zakończyły się 12 marca. Nie wiadomo która ze stron je zakończyła. Sferii nie do końca pasowała wysoka cena przedłużenia rezerwacji, którą UKE ustalił na poziomie 1,726 mld złotych za okres 15 lat. Firma chciała rozłożenia tej kwoty na raty.

Zobacz: Szybki Internet w telefonie zniknie w ciągu 3 lat, a sieć 5G w Polsce nigdy nie powstanie - ostrzega Instytut Łączności

Oficjalnie decyzja w tej sprawie nie została jeszcze ogłoszona, ale wszystko wskazuje na to, że część pasma 800 MHz, należąca do tej pory do Sferii, wróci w ręce UKE.

W takiej sytuacji Urząd będzie mógł ponownie je rozdysponować. Warunkiem jest jednak wcześniejsze zgłoszenie chęci wykorzystania pasma. Dopiero wtedy UKE może zorganizować np. aukcję tej częstotliwości. Taką chęć wyrażał już Play.

Zobacz: UKE bez narzędzi do rozdysponowania pasma 700 MHz. Senat przyjął poprawki dotyczące wdrożenia 5G w Polsce

Dwa bloki o szerokości 5 MHz w paśmie 800 MHz będą łakomym kąskiem dla operatorów, ale też okazją dla powiększenia budżetu państwa. W tej sytuacji mowa jest o kwotach, które zapewne przekroczą miliard złotych.

Zobacz: Światłowód ułatwia życie zawodowe, jest niezawodny, ale... wolny po Wi-Fi - wynika z badania UKE

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Telko.In; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu