DAJ CYNK

NASA wybrała Nokię do budowy sieci komórkowej na Księżycu

Marian Szutiak

Wydarzenia

NASA Nokia sieć komórkowa na Księżycu

Nokia ogłosiła dalsze szczegóły współpracy z NASA przy projekcie Tipping Point. W jego ramach na Księżycu ma zostać wdrożona łączność LTE, co pomoże utorować drogę do zrównoważonej obecności człowieka na powierzchni naturalnego satelity Ziemi.

Innowacje Nokia Bell Labs zostaną wykorzystane do zbudowania i wdrożenia pierwszego ultrakompaktowego, niskoenergetycznego, kompleksowego rozwiązania LTE na powierzchni Księżyca pod koniec 2022 roku. Nokia współpracuje przy tym z Intuitive Machines, co pozwoli zintegrować to rozwiązanie z lądownikiem księżycowym i dostarczyć je na powierzchnię Srebrnego Globu. Sieć sama się skonfiguruje po dostarczeniu na miejsce, dzięki czemu powstanie pierwszy system komunikacji LTE na Księżycu.

Zobacz: Nokia: 5G powiększy światowe PKB o 8 bilionów USD. Kto nie wejdzie w 5G, ten odpadnie z wyścigu
Zobacz: Nokia będzie korzystać z Google Cloud

Sieć LTE na naszym naturalnym satelicie zapewni możliwości komunikacyjne dla wielu różnych aplikacji transmisji danych, w tym ważnych funkcji dowodzenia i sterowania, zdalnej kontroli nad łazikami księżycowymi, nawigacji w czasie rzeczywistym i przesyłania strumieniowego wideo w wysokiej rozdzielczości. Te zastosowania komunikacyjne są niezbędne do długotrwałej obecności człowieka na powierzchni Księżyca.

- Wykorzystując naszą bogatą i udaną historię w technologiach kosmicznych, od pionierskiej komunikacji satelitarnej po odkrycie kosmicznego mikrofalowego promieniowania tła wytwarzanego przez Wielki Wybuch, budujemy teraz pierwszą w historii sieć łączności komórkowej na Księżycu. Niezawodne, odporne i o dużej przepustowości sieci komunikacyjne będą kluczem do wspierania zrównoważonej obecności człowieka na powierzchni Księżyca. Budując pierwsze wysokowydajne rozwiązanie sieci bezprzewodowej na Księżycu, Nokia Bell Labs po raz kolejny wbija flagę dla pionierskich innowacji wykraczających poza konwencjonalne granice.

- powiedział Marcus Weldon, CTO Nokii i prezes Nokia Bell Labs

Sieć księżycowa firmy Nokia składa się ze stacji bazowej LTE ze zintegrowanymi funkcjami Evolved Packet Core (EPC), LTE User Equipment, anten RF oraz oprogramowania do sterowania operacjami i konserwacją o wysokiej niezawodności (O&M). Rozwiązanie zostało specjalnie zaprojektowane do wytrzymania trudnych warunków startu i lądowania na Księżycu oraz działania w ekstremalnych warunkach kosmicznych. W pełni zintegrowana sieć komórkowa spełnia bardzo rygorystyczne ograniczenia wielkości, wagi i poboru mocy, mieszcząc się w bardzo kompaktowej obudowie.

Zobacz: SpaceX pracuje nad super-szybką rakietą dla wojska
Zobacz: Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pomyślnie przeszedł testy środowiskowe

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Nokia

Przewiń w dół do następnego wpisu