DAJ CYNK

Marek Zagórski ponownie został powołany na stanowisko ministra cyfryzacji

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3615

Marek Zagórski ponownie powołany na stanowisko ministra cyfryzacji

Prezydent Andrzej Duda powołał 15 listopada nowy rząd. Teka ministra cyfryzacji ponownie trafiła do Marka Zagórskiego, który pierwszy raz objął to stanowisko po zdymisjonowaniu Anny Streżyńskiej.

Zadaniem szefa resortu cyfryzacji jest między innymi kierowanie politykę państwa w zakresie informatyzacji, rozwoju elektronicznych usług administracji publicznej, bezpieczeństwa cywilnego w cyberprzestrzeni, infrastruktury oraz wykorzystywania nowoczesnych technologii. Funkcję tę od 17 kwietnia 2018 roku sprawuje Marek Zagórski, ponownie powołany na to stanowisko 15 listopada 2019 roku. Marek Zagórski jest związany z Ministerstwem Cyfryzacji od września 2016 roku - na początku jako sekretarz stanu.

Zobacz: Marek Zagórski zostanie ministrem cyfryzacji
Zobacz: PiS rozważa likwidację Ministerstwa Cyfryzacji

- Stworzenie „Kodeksu cyfrowego”, czyli pakietu zmian w prawie, które uregulują i uporządkują kwestie informatyzacji państwa, rozwój cyfrowych usług publicznych, zamazywanie internetowych białych plam oraz rozbudowa 5G to tylko niektóre priorytety na nową kadencję.

Jedno na pewno się nie zmieni. W centrum naszych działań zawsze będzie obywatel

- powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji

Plany szefa Ministerstwa Cyfryzacji na najbliższy czas to również dokończenie projektu e-doręczeń, wdrożenie Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, a także uregulowanie niektórych kwestii dotyczących funkcjonowania mediów społecznościowych.

- Naszym priorytetem nadal będzie także rozbudowa infrastruktury światłowodowej. Chcielibyśmy, aby każdy budynek w Polsce był podłączony do sieci światłowodowej, a jeśli z jakiś powodów nie jest to możliwe – aby zapewnić mieszkającym tam osobom dostęp do szybkiego Internetu. Nadal będziemy także rozwijać e-administrację.

- powiedział "nowy/stary" minister cyfryzacji

Zobacz: E-doręczenia: list polecony z urzędu dotrze do nas elektronicznie
Zobacz: Bez rozbudowanej sieci światłowodowej nie wykorzystamy w pełni potencjału technologii 5G

Jak podaje resort cyfryzacji, w ostatnich latach e-administracja oraz e-usługi dla obywateli cieszą się coraz większą popularnością. W samym 2019 roku prawie dwa miliony Polaków założyło profil zaufany. W sumie korzysta z niego niemal 4,5 mln osób.

- Nadal będziemy rozwijać e-usługi, ale także je integrować. Przykład? Chcielibyśmy, aby zgłaszając elektronicznie narodziny dziecka, rodzic mógł od razu złożyć wniosek o 500+. Będziemy pracować nad takim rozwiązaniem.

- zadeklarował Marek Zagórski

Zobacz: Profil Zaufany z Mobile Connect - porozumienie Ministerstwa Cyfryzacji i T-Mobile Polska podpisane
Zobacz: Cztery miliony Polaków mają już Profil Zaufany

Planów Ministerstwa Cyfryzacji na najbliższą kadencją obejmują również między innymi Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, strategię sztucznej inteligencji oraz strategię dotyczącą kompetencji cyfrowych.

- Co oczywiste nadal będziemy aktywnie działać w zakresie cyberbezpieczeństwa państwa, a także dbać o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników sieci.

- dodał szef resortu cyfryzacji

Zobacz: Ericsson przystępuje do rządowego Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie
Zobacz: Samsung podpisał z Ministerstwem Cyfryzacji porozumienie na rzecz cyberbezpieczeństwa

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Przewiń w dół do następnego wpisu