DAJ CYNK

Bez rozbudowanej sieci światłowodowej nie wykorzystamy w pełni potencjału technologii 5G

Marian Szutiak

Taryfy, promocje, usługi

Technologia 5G ma zmienić sposób, w jaki korzystamy z łączności bezprzewodowej, umożliwiając - według standardu ogłoszonego przez ITU - podłączenie nawet do miliona urządzeń na kilometr kwadratowy. Aby jednak infrastruktura 5G pracowała z odpowiednią wydajnością, musi być oparta na światłowodach.

Technologia 5G ma pozwolić na przesyłanie danych z szybkościami rzędu 20 Gb/s, pokonując w ten sposób nawet bardzo szybkie łącza światłowodowe, z których korzystają konsumenci. Przesyłanie danych bezprzewodowo może więc być szybsze, a dodatkowo wykorzystuje medium, które już istnieje. Fale elektromagnetyczne rozprzestrzeniają się nawet w próżni i to tylko od nas zależy, jak zagospodarujemy dostępne częstotliwości radiowe.

- W temacie 5G wiele jeszcze może się zmienić. Paradoksalnie jedyną pewną rzeczą jest zastosowanie kabla światłowodowego do połączenia nadajników stacji bazowych sieci 5G. Co więcej, zawrotne możliwości sieci 5G wymagają podłączenia jeszcze większej niż dotychczas liczby stacji bazowych, właśnie z wykorzystaniem sieci światłowodowej. Powoduje to, że operatorzy, którzy realnie planują komercyjne wdrożenie sieci 5G rozpoczynają przygotowania od budowy coraz gęstszej sieci światłowodowej. O ile trwające prace nad standaryzacją 5G są przeszkodą w rozpoczęciu inwestycji w część radiowej sieci, to prace budowlane w części światłowodowej trwają w najlepsze.

- powiedział Piotr Pomin, Kierownik Działu Systemów IP w Centrum Zarządzania Siecią w Hawe Telekom

Piotr Pomin

Zobacz: Hawe Telekom będzie rozwijać swoje kompetencje w zakresie 5G z pomocą firmy Huawei
Zobacz: ZPP ostrzega: Pseudo 5G i dostęp światłowodowy żerują na braku świadomości konsumentów

W Polsce za podział częstotliwości radiowych odpowiada Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Urząd wstępnie mówi o zarezerwowaniu pasma 700 MHz na potrzeby 5G, a w późniejszym terminie prawdopodobnie również zakresu 2,3-2,4 GHz oraz 6 GHz i 10 GHz. Prace nad rezerwacją częstotliwości i regulacjami dotyczącymi 5G cały czas trwają. Podobnie nie została jeszcze zamknięta sprawa standaryzacji 5G. Trwają testy i pilotażowe wdrożenia różnych producentów, ale póki co nie można powiedzieć, że nadajnik dowolnego producenta sprzętu 5G będzie kompatybilny z odbiornikiem 5G dowolnego innego producenta.

- W tym miejscu pojawia się pytanie: skoro w sieci 5G bez kabla można osiągać tak duże przepływności, to po co kabel światłowodowy. Przecież w sieci 5G każdy odbiorca będzie miał zagwarantowaną większą prędkość, niż obecnie klienci podłączeni „na światłowodzie”. Odpowiedź jest prosta. Radio zastąpi kabel tylko na odcinku „ostatniej mili”. Jednak w „szkielecie” sieci nadal będzie królował światłowód.

- dodał Piotr Pomin

Zobacz: UKE przedstawia wstępne założenia dotyczące przetargu częstotliwości 5G
Zobacz: Prezes UKE o normach PEM - bez ich zmiany nie będzie 5G, ani Internetu LTE

Nowe technologie będą wdrażane także do światłowodów, dzięki czemu osiągane przy ich pomocy prędkości będą jeszcze wyższe, pokonując nawet to, co obiecuje 5G. Do takich światłowodów będą musiały być podłączone stacje BTS z 5G, aby zaoferować użytkownikom odpowiednio wysoką prędkość. Warto też pamiętać, że każdą częstotliwość radiową można na danym obszarze wykorzystać tylko raz, podczas gdy ułożenie pojedynczego kabla, który będzie składał się ze 100 i więcej równoległych włókien światłowodowych nie stanowi żadnego problemu.

W sieciach telekomunikacyjnych światłowód jest wykorzystywany od wielu lat i wszystko wskazuje na to, że sieci 6G, 7G itd. nadal będą potrzebowały światłowodu, aby zapewnić przesył danych miedzy stacjami bazowymi oraz do centrów przetwarzaniach danych, a także dostawców i odbiorców hurtowych.

Zobacz: Internet światłowodowy rozwija się u nas bardzo dobrze - Polska należy do europejskiej czołówki
Zobacz: Marcowe wyniki Speedtestu. Inea nie daje szans konkurentom, a fioletowe LTE znowu jest najszybsze

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Informacja prasowa

Przewiń w dół do następnego wpisu