DAJ CYNK

E-doręczenia: list polecony z urzędu dotrze do nas elektronicznie

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 10197

Rząd przyjął projekt ustawy o doręczeniach elektronicznych. Dzięki niej będzie można odbierać i wysyłać korespondencję poleconą z urzędu bez konieczności chodzenia na pocztę.

W czasie, w którym listonosze zwykli dostarczać do domów listy polecone (i nie tylko) zazwyczaj nie ma nas w domu. Jesteśmy wtedy w pracy, na wyjeździe służbowym lub robimy coś innego poza miejscem, w którym mieszkamy. Dlatego zamiast listu poleconego w skrzynce znajdujemy awizo, a sama przesyłka czeka na nas na poczcie. Tam musimy się udać, by odebrać awizowany list polecony, przysłany do nas przez jakikolwiek urząd. Często wiąże się to z koniecznością wcześniejszego wyjścia z pracy, a także z koniecznością stania w kolejce.

Zobacz: Znowu rośnie apetyt służb na nasze dane telekomunikacyjne
Zobacz: Przewodniczący Rady Mediów Narodowych złożył pozew przeciwko Facebookowi

Opisane wyżej problemy mają rozwiązać e-doręczenia. Osoby, które preferują kontakt elektroniczny z urzędem, będą mogły skorzystać z możliwości otrzymywania i wysyłania korespondencji drogą elektroniczną, o dogodnej dla siebie porze i bez potrzeby wychodzenia z domu.

- To będzie rewolucja w doręczeniach. Osobom, które będą chciały korzystać z tradycyjnej, papierowej korespondencji, pozostawiamy oczywiście taką możliwość. Ale te osoby, które chcą ułatwiać sobie życie, będą mogły skorzystać z e-doręczeń.

- powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która wprowadza możliwość wysyłania i odbierania dokumentów drogą elektroniczną z taką samą ważnością, jak robiliśmy to do tej pory listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Dla obywatela będzie to darmowe rozwiązanie. Administracja publiczna będzie korzystać z usługi operatora wyznaczonego. Wszyscy pozostali będą mogli wybierać z różnych rozwiązań dostępnych na rynku, ale zgodnych z europejskim standardem. Podobnie, jak obecnie dzieje się w przypadku podpisów elektronicznych lub usług płatniczych.

Zobacz: Minister cyfryzacji o 5G: kluczowe jest bezpieczeństwo
Zobacz: Profil Zaufany z Mobile Connect - porozumienie Ministerstwa Cyfryzacji i T-Mobile Polska podpisane

Z możliwości korespondowania z urzędami w formie elektronicznej będzie mógł skorzystać każdy. Obywatel lub przedsiębiorca będzie musiał posiadać elektroniczny adres do doręczeń. Uzyskać go będzie można na dwa sposoby - dostając go od operatora wyznaczonego lub kupując od komercyjnego dostawcy usług zaufania. Nasz cyfrowy adres zamieszkania będzie przechowywany w specjalnie na te potrzeby stworzonym rejestrze, bazie adresów elektronicznych. Obywatel lub przedsiębiorca, korzystający z publicznej usługi operatora wyznaczonego, będzie miał do niej dostęp ze strony gov.pl. Dla wszystkich, którzy będą chcieli, tak jak dotąd, odbierać korespondencję w formie papierowej, nic się nie zmieni. Dzięki tak zwanej usłudze hybrydowej operatora wyznaczonego korespondencja do nich zostanie dostarczona przez listonosza w kopercie.

Publiczna usługa doręczenia elektronicznego będzie dobrowolna i darmowa. Świadczona będzie przez operatora wyznaczonego, którym obecnie jest Poczta Polska. To ona miałaby wyłączność na obsługę urzędowych e-doręczeń do końca 2025 roku. Co istotne, e-doręczenie będzie prawnie równe z wysłaniem tradycyjnego listu poleconego ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru lub doręczeniem osobistym. Ma to być szybki i wygodny sposób komunikowania się obywateli z urzędami. Projekt spowoduje, że skróci się czas potrzebny na doręczenie korespondencji, a stronom da dowód doręczenia. Celem jest też umożliwienie urzędom jak najszerszego wykorzystywania formy elektronicznej w kontaktach z obywatelami, a obywatelom i przedsiębiorcom – umożliwienie załatwienia spraw urzędowych na odległość, bez konieczności wychodzenia z domu lub miejsca pracy.

Zobacz: Poczta Polska stawia na elektromobilność
Zobacz: Poczta Polska chce być nowocześniejsza. Operator testuje technologię radiowej identyfikacji przesyłek

Projekt przewiduje, że ustawa zacznie obowiązywać od 1 października 2020 roku, z pewnymi wyjątkami. Na przykład korespondencja sądowa zacznie być obsługiwana w ten sposób w późniejszym terminie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Przewiń w dół do następnego wpisu