DAJ CYNK

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych złożył pozew przeciwko Facebookowi

orson_dzi

Prawo, finanse, statystyki

Krzysztof Czabański Facebook

Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych, złożył pozew przeciwko Facebookowi. Oskarża on serwis o łamanie konstytucyjnej zasady wolności słowa.

Krzysztofowi Czabańskiemu nie podobają się decyzje Facebooka dotycząca ograniczania zasięgu jego wpisów wysyłanych z konta poselskiego. Nazwał serwis głównym cenzorem mediów społecznościowych, a stosowane metody "cenzury" określił mianem totalitarnych.

Zarzucił też, że decyzje o ucinaniu zasięgów wpisów są podejmowane anonimowo oraz brakuje właściwego organu odwoławczego. Tutaj niestety przewodniczący Rady Mediów Narodowych mocno się myli, ponieważ Polska jako pierwszy kraj dostała możliwość odwołania się od decyzji administratorów Facebooka. Można to zrobić za pośrednictwem Ministerstwa Cyfryzacji.

Zobacz: Od blokady na Facebooku odwołasz się w Ministerstwie Cyfryzacji

Czabański złożył w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko Facebookowi za łamanie konstytucyjnej zasady wolności słowa w Polsce. Zasugerował również, że w tej sprawie powinien zostać złożony pozew zbiorowy.

Zobacz: Dezinformacja i fake newsy zagrożeniem dla demokracji i biznesu

Warto zwrócić uwagę, że faktycznie Facebook w ostatnich tygodniach bardzo skutecznie ucina zasięgi wpisów o charakterze politycznym. A nie tylko pojedynczych wpisów, bo dotyczy to również zasięgów całych profili. Pierwsze blokady są 7-dniowe i po ich aktywacji dotyczą zazwyczaj wszystkich wpisów, nie tylko politycznych.

Zobacz: Oppo Reno 10x Zoom - test smartfonu z fotograficznym peryskopem

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Polskie Radio; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu